Menu

Lorem Ipsum

Katarzyna Słoka


26.06.2020 r.

Życzę Wam Kochani Uczniowie klas ósmych, wszystkiego co najlepsze, by Was spotykały same pomyślne zdarzenia, które będą sprawiały, że będziecie szczęśliwi.

A wszelkie ewentualne trudności, by Was wzmacniały i pozwalały być silniejszymi w dążeniu do celu :)

Jesteście wspaniali! 


17.06.2020 r.

Moi Drodzy. Dużymi krokami zbliżają się wakacje, pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie i ryzyku jakie niesie ze sobą zażywanie  wszelkich substancji psychoaktywnych.

ZAWSZE MASZ PROWO POWEIDZIEĆ: NIE, DZIĘKUJĘ!


16.06.2020 r.


15.06.2020 r.


12.06.2020 r.

Dzień dobry.

Drodzy Ósmoklasiści zamieszczam Wam, poniżej kilka propozycji na złagodzenie stresu, który Wam zapewne towarzyszy w związku ze zbliżającym się egzaminem:

prezentacja_klasy_8.pdf



09.06.2020 r.

Dzień dobry:)

Dzień Przyjaciela 2020. Kiedy jest i jak obchodzić Międzynarodowy Dzień Przyjaźni?

Dzień Przyjaciela to doskonała okazja do tego, by przypomnieć najbliższym nam osobom jak ważna jest dla nas ich przyjaźń. Kiedy jest Dzień Przyjaciela i czy to to samo, co Międzynarodowy Dzień Przyjaźni? Sprawdź! Dowiedz się też, jak obchodzić to święto!

Dzień Przyjaciela i Międzynarodowy Dzień Przyjaźni to niezupełnie to samo. Co więcej, oba święta mają różne daty. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by celebrować je oba. Oczywiście z przyjacielem!

Kiedy jest Dzień Przyjaciela 2020?

Dzień Przyjaciela to jedno z nietypowych świąt, które na pewno warto celebrować. W końcu jak często dajemy znać naszym przyjaciołom ile dla nas znaczą? To święto zawsze wypada 9 czerwca, warto więc zapisać tę datę w kalendarzu.

Dzień Przyjaciela to idealny moment na to, by spędzić czas z najbliższymi, a nawet pokusić się o drobny upominek. W 2020 roku Dzień Przyjaciela wypada we wtorek, ale i tak nie można wymawiać się brakiem czasu! Wybierz się z przyjacielem na spacer, do kina albo po prostu na kawę czy lody. O przyjaźń warto dbać nie tylko od święta, ale Dzień Przyjaciela to zawsze dobry pretekst!

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Przyjaźni? To nie to samo, co Dzień Przyjaciela

Wiele osób mylnie utożsamia Dzień Przyjaciela z Międzynarodowym Dniem Przyjaźni, tymczasem są to dwa różne święta. Międzynarodowy Dzień Przyjaźni jest świętem ustanowionym w 2011 roku przez ONZ. Obchodzimy go 30 lipca, a przyświecającą mu ideą jest przyjaźń:

  • narodów,
  • krajów,
  • kultur,
  • jednostek,

która ma budować mosty i inspirować do działań na rzecz pokoju. Święto to znane jest także jako Międzynarodowy Dzień Koleżeństwa.

Nawet jeśli ustanowionemu przez ONZ świętu przyjaźni nadano tak szczytne cele, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tego dnia także pamiętać o naszych najbliższych przyjaciołach. Najlepiej jednak, jeśli razem z bliskimi Dzień Przyjaciela będziemy mieli codziennie!

Życzę Wam tylko prawdziwych przyjaciół:)



08.06.2020 r.

Dzień dobry. Przed Wami już ostatnie dni nauki, wykorzystajcie ten czas owocnie, by za kilkanaście dni móc sieszyć się ze swoich osiągnięć i beztrosko spędzać czas wakacji:)



04.06.2020 r.

Witam. Już niewiele czasu pozostało do końca roku szkolnego, jednak zachęcam Was do planowania dnia, by po wypełnieniu obowiżzków szkolnych znaleźć czas na relaks:)

Planowanie_dnia_Karta_pracy-1.doc


03.06.2020 r.

Jak uczyć się w domu?

  1. Stały rozkład dnia
  • Higiena osobista i śniadanie nadal są najważniejsze.
  • Zadbaj o stałe pory wstawania i posiłków.
  • Działaj zgodnie z planem lekcji. Wyznacz sobie godziny na naukę i powtórki.
  • Ucz się rano, to najlepszy czas.
  • Codziennie przed rozpoczęciem pracy pobierz i przejrzyj zadania przesłane przez nauczycieli.
  • Pamiętaj o terminach (zapisuj je na bieżąco w kalendarzu, będziesz widział, czym musisz się zająć, a co już jest wykonane).
  • Po każdej lekcji rób przerwę.
  • Odżywiaj się zdrowo i regularnie.
  • Zostaw sobie czas na przyjemności.
  • Pij dużo wody.
  • Wysypiaj się!

Co pomaga?

systematyczność, powiadomienia w telefonie, porządek, gimnastyka

 

  1. Miejsce do nauki
  • Najlepiej, jeśli będziesz miał stałe i wygodne miejsce do nauki.
  • Utrzymuj ład w tym miejscu.
  • Przed każdą lekcją przygotuj potrzebne książki i zeszyty. Książki, z których skończyłeś się uczyć – schowaj.
  • Wycisz lub odłóż w inne miejsce telefon, wyłącz lub schowaj inne rozpraszacze uwagi.
  • Ustal wspólnie z rodzeństwem zasady korzystania z komputera, jeśli macie dostęp do jednego.
  • Pomieszczenie, w którym się uczysz powinno być regularnie wietrzone.

Co pomaga?

cisza, spokój, porządek, opanowanie, cierpliwość

Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj dorosłych.

Miłego dnia :)


02.06.2020 r.

Dzień dobry!

Zapraszam Was do zapoznania się ze wskazówkami Pani Anny Maciejewskiej, przydatnymi w nauce jezyka obcego:

Jak uczyć się języków obcych? Praktyczne wskazówki:

Jak uczyć się języków obcych? Za pomocą rysunków i tekstu pokażę Ci sprawdzone sposoby na to, jak uczyć się języka skutecznie i przyjemnie, nie tylko wkuwać listy słówek i podążać za podręcznikiem.

Nauka języka może być niezwykle przyjemna i sprawiać mnóstwo radości.

Być może uczysz się języka, ale nie jesteś zadowolona/zadowolony z rezultatów. Poświęcasz czas, a nie czujesz się pewnie podczas mówienia. Zniechęcasz się, dotychczasowe metody się nie sprawdzają.

Możesz nauczyć się języka. Jestem pewna. Język polski przecież znasz, prawda? Mam nadzieję, że poniższe wskazówki na temat tego, jak uczyć się języka obcego, będą dla Ciebie przydatne.

Wyznacz cel i stwórz plan

Twój cel powinien być konkretny z wyznaczonym terminem. Podziel go też na etapy. Znacznie łatwiej będzie Ci zorganizować naukę.

Pomyśl o korzyściach

Wyobraź sobie siebie. Ty i osiągnięty cel językowy. Jak to jest? Co czujesz, co widzisz? Jakie będziesz miał/a z tego korzyści i przypominaj sobie o nich jak najczęściej.

Dopasuj materiały do Twoich potrzeb

Jeśli Twoim celem jest prowadzenie rozmów biznesowych i na tym najbardziej Ci zależy, a nie interesujesz się teatrem, to zostaw recenzje sztuk teatralnych. Połącz naukę z Twoimi zainteresowaniami, wybieraj portale, blogi, filmy na tematy, które są Ci bliskie.

Na początku ucz się tego, czego potrzebujesz. Jaki sens ma nauka słów takich jak: makijaż hialuronowy, jeśli chcesz w następnym miesiącu pracować w Niemczech jako programista.

Patrzysz na listy słów typu: wydrzyk długosterny, zabór pruski, puszczyk mszarny i myślisz: O rany! Ja nigdy nie opanuję języka.

Ucz się słów w kontekście

Wkuwanie słówek z listy nie za bardzo się sprawdza.

Spotkałam “metodę” 1000 słów, która polega na nauczeniu się najczęściej używanych słów w ogóle ze sobą niepowiązanych. Pisałam o niej tu: Metoda 1000 najpopularniejszych słów. Tylko co z tymi nauczonymi na pamięć słówkami zrobić? Jak się komunikować?

Najlepiej uczyć się słów w kontekście. Słownictwo możesz grupować, tworzyć mapy myśli, budować zdania, krótkie historie. Kiedy uczysz się tematu o podróżach, wyobraź sobie te słowa, wybierz się w taką „językową podróż”, np. wspinać się, to wyobraź sobie, jak się wspinasz, co widzisz wokół siebie, z kim idziesz, co czujesz itd.

Jeśli spotkasz słowo lub konstrukcję, której trudno Ci się nauczyć, wymyśl sobie śmieszną historię, wyolbrzymiaj.

Wykorzystaj portale społecznościowe

Masz konto na Facebooku, Instagramie? Korzystasz każdego dnia z telefonu? Możesz zmienić język w komórce oraz portalach społecznościowych i uczyć “przy okazji”. Dołącz do grup dla uczących się języków obcych, polub ciekawy fanpage, subskrybuj kanały na YouTube. Skoro i tak zaglądasz na portale społecznościowe, to warto je wykorzystać do nauki języków obcych.

Słuchaj, oglądaj, “zanurz się w języku”

W dzisiejszych czasach Internet jest kopalnią bezpłatnych materiałów do przyjemnej, atrakcyjnej nauki języków obcych. Oprócz portali społecznościowych znajdziesz wiele podcastów, których możesz słuchać w drodze do szkoły, pracy, podczas spaceru.

Oglądaj seriale, filmy, na początku proste bajki. Nie przejmuj się, jeśli mało rozumiesz. Nieświadomie wychwytujesz wyrażenia, zwroty, słuchasz akcentu. W ten sposób uczą się dzieci. Chłoną język niczym gąbka. Słuchając, oglądając, Twój mózg przyzwyczaja się do języka. Język obcy staje się dla Ciebie czymś naturalnym.

jak uczyć się języka kiedy nie ma się czasu

Odwiedzaj obcojęzyczne strony

Uczysz się tematu dotyczącego podróży? Przejrzyj strony biur podróży, hoteli, plany miast, rozkłady środków transportu itp. Znacznie atrakcyjniej jest uczyć się na tzw. materiałach autentycznych niż z mało ciekawej dla Ciebie książki.

Zaglądaj na strony sklepów internetowych, kin, teatrów, ulubionych zespołów muzycznych. Czytaj magazyny, artykuły, które Cię interesują. Jeśli na początku niewiele rozumiesz, skup się na tytułach, opisach zdjęć.

Ćwiczenia online

Nudzi Cię podręcznik? Poszukaj ćwiczeń online. Są ciekawe, angażujące, urozmaicają naukę.

Ucz się z fiszek

To karteczki, na których z jednej strony piszesz słowo po polsku, a z drugiej tłumaczenie, najlepiej w przykładowym zdaniu. Najpierw uczysz się słówek, a potem powtarzasz, sprawdzając na odwrocie znaczenie. Jeśli wolisz nowe technologie, w internecie znajdziesz elektroniczne fiszki (flash cards).

Stwórz tablicę językową

Umieść ją w widocznych miejscu. Przyklejaj nowe słowa, obrazki, wyrażenia. Możesz wpisywać tam swój plan i Twoje językowe sukcesy.

Wykorzystaj myślenie wizualne

Ćwicz mówienie

Jeśli nie masz partnera do rozmów, mów do siebie, myśl w obcym języku, ćwicz prezentacje, twórz dialogi, wymyślaj sytuacje. W niektórych miastach są organizowane spotkania, podczas których rozmawia się w języku obcym. W Internecie znajdziesz strony, gdzie możesz poszukać partnera do rozmowy w ramach wymiany. Wykorzystuj każdą szansę jaka się nadarzy.

Więcej o tym, jak uczyć się mówić przeczytasz w tym wpisie: Jak nauczyć się mówić?

jak uczyć się języków obcych

Nie panikuj, że robisz błędy

To zupełnie normalne. Uczymy się na błędach. Strach przed popełnieniem błędu sprawia, że powstaje tzw. bariera w mówieniu w języku obcym.

Kiedy spotkasz obcokrajowca na ulicy, to uwierz, że nie będzie go obchodziła końcówka rzeczownika. Obcokrajowcy oczekują, że przekażesz im informację.

Nie udzielisz informacji, bo boisz się, że zrobisz błąd. Milczysz,  biedny człowiek nie wie, gdzie jest dworzec, a za pięć minut odjeżdża mu ostatni pociąg. Nie musisz być na najwyższym poziomie językowym, żeby się komunikować. Język służy do komunikacji, a nie wytykania błędów.

Zrobisz błąd, to masz szansę go w przyszłości poprawić.

Pomyśl, że spotykasz kogoś, kto uczy się języka polskiego i chce Ciebie o coś zapytać. Robi błąd. Co Ty na to? Naprawdę ten błąd miał takie duże znaczenie?

Trochę nietypowe ujęcie tematu:jak uczyć się języków obcych

Wykorzystuj przerwy

Jak uczyć się języków obcych, kiedy nie masz czasu? Może myślisz, że się nie da, dlatego nawet nie zaczynasz. Nie poddawaj się na starcie. Wiem, że nie jest łatwo wygospodarować czas, ale nawet jeśli jest bardzo zajętą osobą, możesz wykorzystać przerwy w ciągu dnia.

jak uczyć się angielskiego

Myśl o korzyściach

Przypominaj sobie, z jakiego powodu uczysz się języka. Pomyśl, co zyskasz, kiedy osiągniesz swój cel. Na notatce przedstawiłam przykładowe korzyści z nauki języków. Każdy jest inny, uczy się z różnych powodów. Nie zapominaj o tym, co da Ci znajomość języka. Co zyskasz, kiedy osiągniesz cel?

jak uczyć się języka niemieckiego

“Cudowne metody”

Fajnie dostać wszystko łatwo, szybko, bez wysiłku. Być może spotkałaś/spotkałaś się z wyskakującym okienkiem z reklamą typu: Wiem jak uczyć się języków obcych. Potrzebowałem tygodnia. Rewelacyjne efekty. Ty też tak możesz; Uwaga: Rewolucyjny sposób na naukę języka….Jak uczyć się języka. Promocja tylko dziś.

Można porównać takie oferty z reklamą “diety cud”. Tak samo, jak nie pobiegniesz w maratonie po dwóch dniach treningu, tak samo znajomość języka nie pojawi się w tempie błyskawicy.

Jeśli włożysz trochę wysiłku i nauka sprawi Ci przyjemność, będziesz czerpać z niej radość, nie będziesz potrzebował/a ofert typu dieta cud.

Miłego dnia:)


01.06.2020 r.


29.05.2020 r.

Dzień dobry!

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2020

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu zostały 2 dni.

W 2020 roku Światowy Dzień Bez Tytoniu przypada na 31 maja (niedziela).

Akcja społeczna

Nie spal się na starcie

Głównym celem naszej kampanii jest powstrzymanie młodych osób od sięgnięcia po pierwszego papierosa. Chcemy nieść przekaż: nie warto zaczynać palić, bo palenie może negatywnie wpłynąć na Twoją przyszłość, a uzależnienie zapoczątkowane w tak młodym wieku może mieć także bardzo groźne skutki w przyszłości. Przekonujemy młodzież, że papierosy są substancją uzależniającą, która może zniszczyć talent, w jakiekolwiek dziedzinie.

Według informacji podanych na stronie Ministerstwa Zdrowia, dzieci zaczynają eksperymentować z paleniem już w V i VI klasie podstawówki, a w wieku 13 lat już ponad połowa z nich przynajmniej raz spróbowała papierosa (źródło: WHO). Codziennie w Polsce papierosa po raz pierwszy próbuje 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku to 180 tys. młodocianych, którzy wypalają rocznie ok. 4 mld sztuk papierosów. Dane są alarmujące, dlatego wierzymy głęboko w potrzebę przeprowadzenia tej akcji i jesteśmy osobiście zaangażowani w walkę z paleniem. W swoim najbliższym otoczeniu wśród rodziny i znajomych widzimy do jakich zmian zdrowotnych i życiowych tragedii mogą prowadzić takie uzależnienia. Jest to dla nas coś więcej niż zwykła kampania - myślimy o niej w kategoriach odpowiedzialności i misji, jaka spoczywa na naszej fundacji w obszarze inwestowania w zdrowie kolejnych pokoleń młodych Polaków.

Organizator

Organizatorem kampanii jest Fundacja Aflofarm, której jednym z głównych obszarów działań jest walka z nikotynizmem. Więcej informacji o Fundacji znajdziecie tutaj.

Ambasadorzy

Ambasadorami kampanii są osoby znane w środowisku młodzieżowym, które aktywnie wspierają walkę z nikotynizmem, nigdy nie paliły papierosów i chciałyby do tego samego namówić odbiorców kampanii. O tym dlaczego nie warto zaczynać palić nasi ambasadorowie opowiadają w filmie Nie spal się na starcie, który obejrzeć możecie tutaj.

http://niespalsienastarcie.pl/

palenie_plakat.pdf

Tu też garść ciekawych informacji:

https://view.genial.ly/5ece779e334d520d990453af/horizontal-infographic-review-31-maja-dzien-bez-papierosa

Miłego weekendu Drodzy Uczniowie:)


28.05.2020 r.

Dzień dobry. Moi Drodzy oto kilka wskazówek jak skutecznie nie ulegać pokusom 

i namową innych w przypadku używek!

Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z alkoholem i narkotykami ? Oto dziesięć porad:

  1. Nie bój się mówić nie: Czasami obawa przed negatywną reakcją ze strony znajomych powstrzymuje nas od robienia tego, co sami uznajemy za słuszne. To naprawdę proste, może się wydawać, że „wszyscy tak robią", ale to nie jest prawda. Nie pozwól, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Jeśli ktoś namawia Cię do zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre, masz prawo powiedzieć nie, masz prawo nie podawać powodu i masz prawo po prostu odejść .
  2. Nawiązuj dobre relacje ze znajomymi i unikaj środowiska, gdzie rówieśnicy wywierają negatywną presję: Zwróć uwagę na to, z kim się spotykasz . Jeśli wśród twoich znajomych większość pije alkohol lub używa narkotyki, aby się odurzać, może warto pomyśleć o nawiązaniu nowych przyjaźni. Kontynuowanie znajomości, w których ludzie regularnie używają alkoholu, marihuany, leków nieprzepisanych przez lekarza, może sprawić, że te problemy zaczną dotyczyć również Ciebie. Nie musisz robić tego, co inni, aby mieć dobre relacje z ludźmi.
  3. Dbaj o relacje z rodzicami lub innymi dorosłymi osobami: To ważne, czy dorastasz wśród ludzi, na których można polegać, z którymi można porozmawiać o życiu, o wyzwaniach i swoich decyzjach dotyczących alkoholu i narkotyków. Możliwość skorzystania z doświadczeń życiowych oraz przyjęcia szerszej perspektywy może okazać się bezcenna .
  4. Ciesz się życiem i rób to, co kochasz – bez dodawania alkoholu i narkotyków: Dowiedz się, jak cieszyć się życiem i kontaktem z ludźmi w twoim otoczeniu , bez używania substancji zmieniających świadomość. Alkohol i narkotyki mogą zmienić to, kim jesteś, ograniczyć Twój potencjał i skomplikować Ci życie . Zbyt często nuda to tylko pretekst. Wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny w szkole i w swoim środowisku. Zaangażuj się w muzykę, sport, sztukę lub pracę w niepełnym wymiarze godzin. Praca w charakterze wolontariusza to świetny sposób, aby uzyskać życiową perspektywę.
  5. Przestrzegaj zasad panujących w rodzinie dotyczących alkoholu i narkotyków: kiedy dorastasz i chcesz przejmować większą kontrolę nad swoim życiem, zaufanie i szacunek rodziców jest bardzo ważne. Nie pozwól, aby alkohol i narkotyki stanęły między Tobą i Twoimi rodzicami. Rozmowa z mamą i tatą na temat alkoholu i narkotyków może być bardzo pomocna.
  6. Bądź wzorem i dawaj dobry przykład: Nie zapominaj, że to, co robisz, jest ważniejsze niż to, co mówisz! Ustaw fundament i kierunek swojego życia – dokąd zmierzasz?
  7. Planuj i myśl do przodu: imprezę lub wyjście z przyjaciółmi trzeba planować z wyprzedzeniem. Trzeba chronić siebie, aby nie stać się ofiarą czyjegoś problemu z alkoholem lub narkotykami . Upewnij się, że jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić, w dzień i w nocy, bez względu na powód. Możesz zaoferować to samo swoim znajomym.
  8. Weź odpowiedzialność za siebie: weź odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo. To cudowne uczucie, kiedy masz wpływ na to, jak przebiega twoje wchodzenie w dorosłość i jakie decyzje podejmujesz.
  9. Uzyskaj pomoc: Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma kłopoty z alkoholem lub narkotykami , skorzystaj z pomocy. Nie czekaj. Nie jesteś sam/a.

27.05.2020 r.

Dzień dobry! Życzę Wam dobrego dnia:)

STRES W SZKOLE.
JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?


STRES ( w psychologii) – to stan ogólnej mobilizacji sił organizmu jako odpowiedź na silny bodziec fizyczny lub psychiczny (stresor).

STRES to relacja między umiejętnościami radzenia sobie jednostki a wymaganiami stawianymi jej przez otoczenie.

Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia, towarzyszy nam prawdopodobnie od początku istnienia naszego gatunku. Już jako małe dzieci jesteśmy poddawani jego działaniu, kiedy np. musimy na urodzinach cioci przed zgromadzonymi gośćmi deklamować wierszyk, odpowiadać na lekcji na pytania nauczyciela, pisać klasówki, wykazywać się posiadaną wiedzą pisząc test kompetencyjny po VIII klasie, zdawać maturę, egzaminy na studia itd. Jako dorośli żyjemy intensywniej, zmagamy się z obowiązkami zawodowymi i domowymi, narzekamy na ciągły brak czasu. Często stajemy przed koniecznością podejmowania decyzji warunkach niepewności. Zmagamy się z wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Jesteśmy poddawani obserwacji i ocenie przez innych ludzi nic, więc dziwnego, że w naszym życiu towarzyszy nam ciągłe napięcie.


JAK POMÓC SAMEMU SOBIE?

1. Rozładuj nagromadzone emocje przez: spacer, gimnastykę, pływanie, bieganie, tenis, gry zespołowe czy towarzyskie (planszowe lub karciane).
2. Zajmij się czymś, co sprawia Ci przyjemność (czytanie książki, pielęgnacja kwiatów, łowienie ryb, słuchanie muzyki).
3. Spróbuj medytacji.
4. Śmiej się! Śmiech burzy napięcie, rozjaśnia Twoją twarz, rozluźnia mięśnie, przywraca obiektywizm i ożywia nadzieję.
5. Zadbaj o sposób życia - odżywiaj się prawidłowo, śpij odpowiednio długo, zaplanuj czas na rozrywkę.
6. Unikaj hałasu.
7. Nie bierz za dużo spraw na swoje barki.
8. Nie unikaj czytania poradników napisanych przez profesjonalistów.
9. Zaobserwuj i ocen swój stres. Dopóki nie nauczysz się identyfikować czynników wywołujących stres, dopóty nie będziesz potrafił/a sobie z nimi radzić. Dlatego notuj objawy stresów i sytuacje, podczas których się one pojawiają.
10. Pozwó1 sobie na odpoczynek. Nie mieszaj tego czasu z innymi zajęciami.
11. Oczekuj najlepszego. Nawet jeżeli spotka Cię rozczarowanie, czas przed nim przeżyjesz bez stresu.
12. Naucz się mówić ”nie”.
13. Zaakceptuj siebie ze wszystkimi zaletami i wadami.

Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały!

(Choć doskonalenie jest wskazane).


26.05.2020 r.

Dzień dobry. Dziś zachęcam Was do pracy nad sobą, wyciągnięciu wniosków z popełnianych przez każdego z nas błedów:)

Błąd jako krok do sukcesu.

Droga Uczennico! Drogi Uczniu!
Wszyscy zmagamy się z błędami, każdy je popełnia. Ta lekcja pomoże odczarować Twoje myślenie o błędzie jako czymś negatywnym. Zrozumiesz, że błędy czy nasze porażki prowadzą ludzi do sukcesów. To pierwszy krok do zmiany, do realizacji swoich celów. Najpierw jednak należy poznać błąd, zaakceptować go i potraktować jak naszego przyjaciela. Dowiesz się, że trzeba wyciągać wnioski z błędów i zaczniesz zauważać pozytywy naszych porażek. Pamiętaj! Nie ma człowieka na naszej planecie, któremu błędy byłyby obce!

Do tej lekcji przygotuj:
białą kartkę, długopis lub ołówek, pisaki/farbki/kredki. Uruchom YT. Do jednego z zadań potrzebne będą: 20 nitek nieugotowanego makaronu typu spaghetti, metr sznurka, metr taśmy malarskiej i jedną piankę Marshmallow.

  1. Narysuj błąd. Ujmij pojęcie błędu graficznie.
  2. Obejrzyj odcinek ze Strusiem Pędziwiatrem i Kojotem.
  3. https://www.youtube.com/watch?v=lJuYcULzUoQ&list=PLUmuO-w-KTbI7ChbMdy55aj8BxqM4QzLF
  4. Odpowiedz na pytania:
    Jak zachowuje się kojot? Gdzie popełnia błędy? Czy uczy się na swoich błędach? Co jest jego celem? Jakie refleksje mogą towarzyszyć kojotowi w poszczególnych scenach? Kiedy kojot zdaje sobie przeważnie sprawę, że jego pomysły obracają się przeciwko niemu? Co zachwyca w postępowaniu kojota?
  5. Przeczytaj, co o błędzie mówią sławni ludzie:

Firma Diamond Fields została założona w celu poszukiwania diamentów, jednak główny geolog firmy popełnił błąd. W wyniku tego, zamiast znaleźć diamenty, odkryto największe na świecie złoża niklu. W związku z tym nowym znaleziskiem akcje spółki poszły ostro w górę.

Levi Strauss pojechał do Kalifornii, aby szukać złota i tym sposobem się wzbogacić. Nie był jednak dobrym górnikiem, więc zamiast szukać złota, zaczął szyć górnikom spodnie z płótna, co zaowocowało sukcesem. Zapewne słyszałeś o dżinsach Levi Strauss.

Thomas Edison popełnił ponad dziesięć tysięcy błędów, zanim wynalazł żarówkę, którą zaczęła produkować jego firma, General Electric.

Michael Jordan jest znany z powiedzenia: W mojej karierze nie trafiłem ponad 9000 rzutów. Przegrałem ponad 300 meczy. 26 razy wykonywałem decydujący rzut i nie trafiłem. Wiele, wiele razy odnosiłem porażki w życiu. I dzięki temu wszystkiemu odniosłem sukces.
źródło: http://www.bogatyojciec.pl/sztuka-popelniania-bledow/

 

5. Wyciągnij wnioski z powyższych sytuacji. Czego uczą te sytuacje ciebie?

6.  Pomyśl teraz o jakimś bohaterze literackim lub filmowym, którego błędy doprowadziły do sukcesu.

7. Zadanie: Pomyśl teraz o swoim błędzie. Odpowiedz na pytania według metody GOLD:

G- Jaki był twój cel? Co chciałeś osiągnąć danym działaniem?
O- Co wyszło z zakładanego celu? Co faktycznie osiągnąłeś?
L- Czego się nauczyłeś? O co jesteś mądrzejszy? Czego dowiedziałeś się o sobie?
D- Co następnym razem zrobisz inaczej? Co zmienisz w swoim podejściu do podobnych
działań?

8. A teraz pobawisz się metodą Marshmallow Challenge.
Przygotuj: 20 nitek nieugotowanego makaronu typu spaghetti, metr sznurka, metr taśmy malarskiej i jedną piankę Marshmallow.

Instrukcja: Z otrzymanych rekwizytów zbuduj możliwie najwyższą wieżę w ciągu 12 minut. Wieża musi stać.
Zadanie jest z pozoru łatwe. Jednak wymaga wyobraźni, kreatywności oraz odpowiedniego planu.
Po wykonanym zadaniu, odpowiedz na pytania: Czy było to łatwe zadanie? Co sprawiało trudności? Czy zadanie się powiodło? Czy instrukcja była sprecyzowana, czy można w niej znaleźć błąd (niejasność, którą można było wykorzystać podczas budowy wieży)? Co Cię zaskoczyło? Czego się nie spodziewałeś? Czego brakowało podczas budowania wieży? Czy budowanie wieży ze spaghetti można porównać do życiowych sytuacji? Jeśli tak, to do jakich  konkretnie?

9. Odpowiedz na pytania:

Dlaczego błędy są ważne w edukacji oraz w życiu?
Dlaczego ludzie boją się błędów?
Co czujemy, gdy jesteśmy świadomi popełnionego błędu?
Jak wyglądałby świat bez błędów?
Co tobie dają błędy?

Miłego dnia :)


25.05.2020 r.


22.05.2020 r.


21.05.2020 r.

Jak ochronić mózg i przeżyć kwarantanne w zdrowiu psychicznym ?


20.05.2020 r.

Dzień dobry. Zachęcam Was do wykonania ćwiczeń z zakresu koncentarcji, pamięci i uwagi :)

Koncentracja__uwaga_i_pamiec-_cwiczenia.pdf


19.05.2020 r.

https://www.canva.com/design/DAD8UYpkH5c/heDA34qE5hFAlGG6uDrlow/view?utm_content=DAD8UYpkH5c&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=viewer


18.05.2020 r.

Życzę Wam miłego tygodnia, dużo chęci do nauki, wytrwałości i systematyczności w Waszej pracy:)


15.05.2020 r.

ZAPROSZENIE-NA-WIRTUALNY-DZIEN-OTWARTY-2020-1.doc


14.05.2020 r.

Dzień dobry :)

Dziś jeszcze trochę informacji o empatii i jej braku empatii...

Czy brak empatii boli? Czasami tak. Na pewno utrudnia prawdziwą, szczerą komunikację. Nie zawsze oczekujemy od bliźniego, że rozwiąże nasz problem. Czasami wystarczy, że zwyczajnie z nami jest. I słyszy. Chce usłyszeć.
 
Tego samego potrzebujemy od siebie samych. Zobaczenia co jest czym – dostrzeżenia i nazwania własnych potrzeb i uczuć. To cudowny punkt wyjścia, za którym kończą się pretensje, fochy i obwinianie się o to, że czuję nie to co powinienem czuć i jestem nie taki jak trzeba.
 
Namawiam do empatii. Bardzo namawiam. Świątecznie, przedświątecznie i nie tylko od święta.Kiedy patrzę na na nasze życie społeczne, polityczne to dochodzę do wniosku, że zwykła ludzka empatia zmieniłaby wszystko. Tak mało, a robi wielką różnicę.
 
 

Jeśli chcesz się empatycznie komunikować, pamiętaj o tym, że empatia zakłada bycie z ludźmi w trudnych dla nich chwilach, także wtedy kiedy emocje, które w nich widzimy, nie są nam specjalnie na rękę, nie są dla nas wygodne, lub po prostu nie lubimy na to patrzeć.

Świetnie pokazuje to ten filmik:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=103&v=4CpVI-KIF7M&feature=emb_logo

NVC (Nonviolet Communication, NVC) 4 kroki do empatycznej komunikacji

NVC proponuje 4 proste kroki, których znajomość pozwala komunikować się ze sobą bez przemocy i z możliwie największą empatią. Są to:

1. Obserwacja – opisujemy to co widzimy, fakty, bez ocen, bez oskarżeń

Wróciłam dziś do domu i zastałam przepełniony kosz i pełny zlew. 

Szakal powiedziałby: Znowu zostawiłeś syf, mam dość tego, że jesteś śmierdzącym leniem!

2. Nazwanie uczuć, postawienie hipotezy:

Kiedy to widzę czuję złość i smutek. 

3. Wyrażenie potrzeby 

Potrzebuję, abyśmy w jednakowym stopniu dbali o nasz dom i wywiązywali się z naszych umów

4. Prośba – formułuję ją za drugą osobę, pozostawiam możliwość skorygowania:

Czy możemy ustalić co zrobić, aby takie sytuacje się nie powtarzały? 

Pozdrawiam Was i życzę Wam miłego dnia :)


13.o5.2020 r.

Dzień dobry.

Kilka ciekawych informacji o empatii:

Co neurony lustrzane mają wspólnego z empatią?
Empatia jest ściśle związana z naśladowaniem. Naukowcy w latach 90. przeprowadzali badania na małpach,
które uczyły się wykonywania czynności poprzez naśladowanie. W trakcie eksperymentu badacze zauważyli,
że u małp podczas tego procesu ukatywniają się pola specyficznych neuronów, które nazwali neuronami
lustrzanymi. Te neurony pozwalają na współodczuwanie z drugim człowiekiem. Naśladowanie to niejako
odbicie, odzwierciedlenie zachowania drugiej osoby. W łamigłówce chodzi o dostrzeżenie zależności, że
zarówno małpę, jak i człowieka łączy w tym przypadku umiejętność naśladowania zachowań innych, a z
naśladowaniem łączy się także umiejętność współodczuwania – empatii. Nic się nie stanie, jeżeli uczniowie nie
znajdą prawidłowej odpowiedzi na pytanie (co łączy te trzy element łamigłówki). Ważne jest natomiast, aby
pomyśleli nad tym samodzielnie. Małpę i człowieka w tej sytuacji łączy zdolność do uczenia się poprzez
naśladowanie, naśladowanie zaś jest związane z odbiciem, stąd pojawiające się w łańcuchu skojarzeń lustro.

Co ma wspólnego ziewanie z empatią?
Badania dowodzą, że ziewanie jest połączone z empatią (jednym ze składników inteligencji emocjonalnej).
Naukowcy z Baylor University przebadali studentów, którzy mieli na swojej głowie elektrody, i badali ich
inwentarzem, mierzącym m.in. zdolność do empatii - okazało się, że ci, którzy mieli wyższy poziom empatii, częściej ziewali!


Zastanówmy się, czym jest empatia i co to znaczy być empatycznym.
Następnie obejrzyjcie film, w którym neurobiolog z Katedry Fizjologii Czlowieka i Zwierząt Uniwersytetu Gdańskiego,dr Wojciech Glac opowie o tym, która część mózgu odpowiedzialna jest za empatię.

Wysłuchajcie nagranie:  https://youtu.be/4843hJVDmcA

Teraz juz znacie odpowiedź na pytania:
Czy empatia jest wrodzona, czy można się jej nauczyć? 

Jaka część mózg jest odpowiedzialna za empatyczność?
Czy warto być empatycznym?

Empatia - umiejętność odczytywania cudzych emocji, a także świadomość własnych uczuć, wrażliwość,wytrwałość nawet w obliczu frustracji oraz zdolność do samomotywacji.
 

Zachęcam Was do wymyślenia sposobów na rozwijanie empatii w codziennym życiu.

Życzę Wam miłego dnia :)


11.05.2020 r.

Dzień dobry.

Jak dbać o poczucie własnej wartości?

Zapraszam Was do zadania, w którym zastanówcie się zarówno nad swoimi mocnymi, jak i słabymi stronami. Będzie to okazja do lepszego poznania siebie oraz do wyciągnięcia konstruktywnych wniosków z tzw. porażek.

1.Przygotujcie dwie  karteczki (najlepiej post-ity) w dwóch kolorach. Na jednej zapisujecie minimum 3
swoje mocne strony, talenty, sukcesy. Na drugiej zapisujecie 3 swoje słabe strony, czyli te obszary, nad którymi
musicie jeszcze pracować, tzw. porażki, czyli to, co nam wyszło mimo starań.

2. Obejrzyjcie  film, z którego dowiecie się kim jest krytyk wewnętrzny, jak działa i jak sobie z nim radzić. 

film_jak_oswoic_wewnetrznego_krytyka.mp4

3. Możecie sporóbować odpowiedzieć sobie na pytania:

Kim jest krytyk wewnętrzny i gdzie mieszka?
Czego chce krytyk wewnętrzny?
W jakich sytuacjach może się pojawiać?
Jakie są sposoby radzenia sobie z nim? 
Jakie inne sposoby przychodzą wam do głowy?
4. Proszę, aby każdy zapisał swoje marzenia, których jeszcze nie zrealizował, a które pewnego dnia chce
przeżyć. Marzenia mogą dotyczyć dowolnego obszaru: pasji, szkoły, podróży, itp. Warto zapisać wszystkie
pomysły, które przyjdą Wam do głowy.
  • Z wypisanych marzeń wybieramy to, które z jednej strony jest dla Was ważne, z drugiej możliwe do realizacji.
  • Zapisujemy swoje marzenie w formie tytułu (np. książki, serialu, filmu, czy gry).
  •  Teraz ustalamy i zapisujemy pożądany termin realizacji tego marzenia (“w tym dniu, do tego czasu zrealizuję to
doświadczenie”; można zapisać konkretny rok, czy miesiąc).
  • Następnie proszę sporządzcie listę działań, jakie należy wykonać, by zrealizować to marzenie w danym
terminie i kolejności.
  • W kolejnym kroku rozpoznajemy i wypisujemy przeszkody i okoliczności, jakie mogą towarzyszyć realizacji
tego doświadczenia. Pomaga w tym pytanie:   Co może Ci utrudniać realizację marzenia?
  • Następnie wpisujemy swoje atuty i swoich sojuszników. Tu pojawia się pytanie: Kto lub co może Ci pomóc?
  •  Warto opracować strategie, jakie należy stosować dla przezwyciężenia tych przeszkód.
  • Pomogą tu pytania: Kogo i co możesz zmobilizować?    Jak i gdzie znaleźć odpowiednie wsparcie?
  • Po wykonaniu tej pracy notujemy, co możemy zyskać, a co stracić realizując to marzenie.
  • Na koniec odpowiadamy sobie na następujące pytania:
Co się stanie jeśli zrealizujesz to marzenie?
Co się będzie działo później?
Jakie inne możliwości otworzą się przed Tobą?

W tym momencie powinna się zarysować konkretna droga prowadząca do zarysowanego celu
i teraz można zacząć działać!
  • Możemy spróbować odpowiedzieć sobie na  pytania:
Jakie znacie ważne potrzeby człowieka?
W czym pomaga wysokie poczucie własnej wartości?
Jak podchodzi do tzw. porażki osoba o wysokim poczuciu własnej wartości?
O co powinniśmy dbać, żeby mieć wysokie poczucie wartości?
Jak obchodzić się ze swoim wewnętrznym krytykiem?
Co najważniejszego zabieracie dla siebie z zajęć?
Pozdrawiam Was  i Życzę Wam siły w dążeniu do celu !

 

08.05.2020 r.

Kochani, dziś kilka słów o motywach palenia e-papierosów i jego konsekwencjach.


07.05.2020 r.

Drodzy Uczniowie, zachęcam Was do zapoznania się z prezenatcją przedstawiającą  działanie naszego umysłu, poszczególne typy inteligencji oraz style uczenia się. 

Jak się uczyć?

Jak działa nasz umysł?

Jaki mamy typ inteligencji?

Jaki styl uczenia preferujemy?

jak_sie_uczyc_jak_dzialanasz_53500.pps

Poniżej kilka słów motywujacych i wspierających dla uczniów, którzy ociągają się z nauką ;)

Apel_do_uczniow_.mp4

Życze Wam miłego dnia :)


06.05.2020 r.

Drodzy uczniowie klas ósmych i siódmych zapoznajcie się z ofertą szkoły :

Plakaty NABOROWE Szkoła Leśna i Drzewna w Garbatce Letnisku


05.05.2020 r.

Drodzy ósmoklasiści, by oswoić ewentualne obawy przed egzaminem, zachęcam do przeanalizowania kilku ważnych faktów, których uświadomienie sobie może pomoc w nauce. Zajrzyjcie do linku poniżej:

https://view.genial.ly/5eb04c7963d2e50d3e713029/presentation-egzaminy-bez-spiny-2?fbclid=IwAR0fKod9CWYzXwz6yaM8irDUSjBvEzqa_jjKsXDEKwZ8WYI9W56Y34HTld8

Pozdrawiam Was :)


04.05.2020 r.

Witam Was Drodzy Uczniowie !

Mam nadzieję, że udało Wam się wypocząć podczas majowego weekendu:)

Dziś kilka słów o koncentracji uwagi:

Koncentacja uwagi

Koncentracja to umiejętność skupiania i utrzymywania uwagi na ściśle określonych zadaniach. Jest konieczna podczas wszelkiego rodzaju świadomych działań. Umiejętność ta rozwija się stopniowo w toku życia człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie kierować naszą uwagą, dostrzegać i robić to, co jest dla nas ważne w danym momencie.

Do czego jej potrzebujemy?

Funkcją koncentracji jest wykonanie określonego zadania, osiągnięcie celu, rozwiązanie problemu czy zrozumienie ważnego zagadnienia. Co za tym idzie, wysoka umiejętność koncentrowania uwagi wiąże się z lepszą pamięcią, zdolnościami przestrzennymi oraz logicznego myślenia.

Co wpływa na koncentrację?

  • Dystraktory – to wszelkiego rodzaju bodźce, które odciągają naszą uwagę od tego, na czym chcemy być skupieni np. hałas, jaskrawe kolory w pokoju, włączony telewizor lub radio itp. Starajmy się ich unikać.
  • Motywacja i pozytywne nastawienie – warunek konieczny do włożenia wysiłku w realizację (szczególnie trudnego) zadania.
  • Przerwy – nawet krótki odpoczynek pozwoli na efektywniejszy powrót do zadania.
  • Dieta – należy pamiętać o zdrowym odżywianiu i piciu odpowiedniej ilości wody. W zdrowym ciele zdrowy duch… i umiejętności poznawcze!
  • Sen – kiedy jesteśmy wyspani i wypoczęci, osiągamy lepsze efekty.
  • Ćwiczenia – koncentrację można usprawniać dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Umiejętność, którą można ćwiczyć

Koncentracja to umiejętność skupienia uwagi, skierowania jej na określony bodziec i utrzymywanie jej w czasie. Następuje ona pod wpływem świadomego i ukierunkowanego działania człowieka. Oznacza to, że umiejętność koncentracji daje się trenować i usprawniać, czyli można nauczyć się „kierować” swoją uwagą przez odpowiednie ćwiczenia. Warto takie ćwiczenia wpleść w rytm dnia codziennego i powtarzać je w miarę regularnie. Zadania powinny być ciekawe i urozmaicone. Mogą mieć charakter zarówno ćwiczeń fizycznych, jak i umysłowych.

https://jaksieuczyc.pl/jak-poprawic-koncentracje/

winkMiłego dnia ;)


30.04.2020 r.


29.04.2020 r.

Witam, zamieszczam Wam kilka informacji o cyberprzemocy, pamiętajcie o tym, że nie jesteście sami a cyberprzemoc to przemoc.

Czym jest cyberprzemoc

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

 W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jakbezradnośćwstydupokorzeniestrach a czasem również złość.

 Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego

podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach

włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)

publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają

tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów

pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

Cyberprzemoc ma miejsce między innymi gdy:

  •   ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w internecie bez Twojej zgody,
  • ktoś umieszcza w sieci  czy  rozsyła  na Twój temat nieprawdziwe  informacje  lub takie, których się wstydzisz,
  • ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie.
  • Może znasz tę osobę, może masz podejrzenie kto to może być, a może nie masz pojęcia, kto może Ci tak dokuczać.

Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja bardzo możliwe, że:

  • czujesz wstyd, że coś takiego pojawiło się w sieci i wielu Twoich znajomych to widziało;
  • boisz się, że dowie się o tym większa grupa osób;
  • jesteś zły/zła, że Cię to spotkało;
  • obawiasz się, że gdy opowiesz o tym bliskiej osobie ktoś będzie próbował się zemścić;
  • masz poczucie winy, że nie potrafiłaś/potrafiłeś tego przewidzieć;
  • odczuwasz bezradność, że nie możesz tego zmienić.

Pamiętaj! Nie jesteś sam/a!

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich znajomych ma taki kłopot -  skontaktuj się ze mną.

Stop cyberprzemocy!

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

  •  Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.
  • Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
  • Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
  • Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz "Print Screen" (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V".Pamiętaj, aby zapisać plik!
  • Skontaktuj się z osobą dorosłą, rodzicem, wychowawcą, pedagogiem szkolnym.

Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

  • Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości
  • Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji
  • Zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z Helpline.org.pl (lub skontaktuj się z nami osobiście, aby dowiedzieć się, co można zrobić)
  • Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś - zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy - nie przesyłaj tych informacji dalej – zgłoś tę sytuację do mnie.

 

https://sieciaki.pl/tv/1,filmy,2/id/43


28.04.2020 r.

Dzień dobry. Zamieszczam Wam kilka zasad jak poprawnie pisać maile, oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachęcam Was do przeczytania, a także w przypadku wszelkich przejawów cyberprzemocy do zgłaszania ich rodzicom, wychowawcom oraz mnie- pedagogowi szkolnemu!

10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu!

1. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. 2.Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet! Zawsze skonsultuj to z rodzicami.

3.Nie zdradzaj nikomu swojego imienia i nazwiska ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.

4.Wymyśl sobie jakiś fajny Nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki.

5.Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki.

6.Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody.

7.Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, że-by Ciebie traktowano.

8.Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i po-wiedz o tym dorosłemu. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.

9.Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i In-ternetem.

10.Zabezpiecz komputer. Używaj dobrego programu antywirusowego.

Co to jest cyberprzemoc?

Pamiętaj!

Jeśli ktoś dokucza Ci, obraża, nęka lub ośmiesza za pośrednictwem Internetu -masz prawo się bronić.Ważne abyś powiedział o takiej sytuacji zaufanej osobie dorosłej -rodzicom, wychowawcy, czy szkolnemu pedagogowi.

smiley


27.04.2020 r.

Dzień dobry Drodzy Uczniowie!

Dziś zamieszczam dla Was rady psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Końskich na temat motywacji do nauki oraz technik relaksacji.

motywacja-do-nauki-1587373388.pdf

Życzę miłego dnia, służę Wam pomocą w przypadku pytań, trudności oraz innych sytuacji związanych z obowiązkami szkolnymi i sytuacjami życia codziennego:)


24.04.2020 r.

Witam, w związku z trudnościami, które przeżywa każdy z nas z powodu obecnego stanu izolacji, zachęcam Was do korzystania z emocjonalnej apteczki pierwszej pomocy zamieszczonej w linku poniżej.

Dzięki niej :

  • spojrzysz inaczej na swoje emocje
  • uświadomisz sobie dlaczego tak się czujesz
  • znajdziesz metody na radzenie sobie z nimi
  • Wybierając jedną z trzech emocji: złość, strach lub smutek, chciałabym abyście przeszli każdy etap zadania po kolei. Pomogą Wam one uświadomić najpierw z czym się mierzycie, a następnie wykonując zadania poradzić sobie z przeżywanymi emocjami.

https://view.genial.ly/5e9ff06543a2920da1e020c1/interactive-content-emocjonalna-apteczka-pierwszej-pomocy

Moi Drodzy życzę Wam owocnych ćwiczeń i miłego weekendu:)


23.04.2020 r.

Witam Was Drodzy Uczniowie! 

Kolejny raz zachęcam Was do ćwiczenia umiejętności gospodarowania swoim czasem, planowania dnia, zadań do wykonania i czasu wolnego. Czasem trudno jest zrobić wszystko, co by się chciało, dlatego bardzo ważną umiejętnością jest ustalanie priorytetów:

Prezentacja_8_Zarzadzanie_czasem__uczniowie_.pdf

Życzę Wam dobrego dnia:)


22.04.2020 r.

Dzień dobry, dziś 22 kwietnia Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tego dnia jest promowanie postaw proekologicznychspołeczeństwie.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

Jeśli ktoś z Was, chciałby  uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych z ekspertami i wideoczacie. Tegoroczne wydarzenie skierowane jest w szczególności do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, link poniżej: https://www.gov.pl/web/edukacja/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu

24 niesamowitych ciekawostek o Dniu Ziemi

Kiedy rozpoczął się ruch ekologiczny? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, choć kilka kluczowych wydarzeń pomogło ukształtować naszą świadomość relacji między człowiekiem a przyrodą. Poniżej znajdują się fakty o dniu ziemi. Po nauczeniu się czegoś, zrób coś! Dowiedz się, jak podjąć działania.

1. Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku.

2. Dzień Ziemi powstał w Stanach Zjednoczonych, ale do 1990 roku stał się uznawany na całym świecie dniem.

3. W pierwszym Dniu Ziemi 20 milionów ludzi zebrało się na ulicach Ameryki, aby zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. W rezultacie narodził się ruch ekologiczny.

4. W Dniu Ziemi 2009 Disney wydał film dokumentalny zatytułowany Ziemia, który podążał za ścieżkami migracji czterech rodzin zwierząt.

5. Każdego roku, 22 kwietnia, mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.

6. Gaylord Nelson stworzył Dzień Ziemi, gdy pracował jako amerykański senator.

7. Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie 28 milionów drzew zostało posadzonych przez ruch Dnia Ziemi.

8. W Panamie posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu na cześć Dnia Ziemi.

9. Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez ONZ w 2009 roku Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

10. Chociaż ruch środowiskowy jest zjawiskiem stosunkowo nowym, świadomość za nim kryje się jest tak stara jak ludzkość.

11. Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień, aby wydłużyć czas, w którym ludzie skupiają się na Ziemi.

12. W Dniu Ziemi 2012 ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.

13. Jest to jedno z największych świat, obchodzone przez ponad miliard ludzi na całym świecie.

14. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w USA przyniosły 20 milionom Amerykanów udział w pokojowych demonstracjach, aby pokazać swoje poparcie dla reformy ekologicznej.

15. W pierwszym dniu w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 2000 szkół wyższych oraz 10 000 szkół podstawowych i średnich.

16. W pierwszym Dniu Ziemi w Nowym Jorku burmistrz zamknął Piątą Aleję do wykorzystania w Dniu Ziemi i pozwolił świętować ją w Central Parku.

17. W 2009 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zmieniła nazwę Dnia Ziemi na Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

18. Niektóre społeczności i szkoły decydują się świętować Tydzień Ziemi, dając więcej czasu na uczynienie Ziemi przedmiotem nauczania i nauki.

19. Dzień Ziemi jest ważny, aby przyczynić się do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko i co można z nim zrobić

20. Do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba mniej energii – 90% mniej niż do produkcji nowych.

21. Przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kg śmieci.

22. Zaledwie 27% gazet w USA podlega się procesowi recyklingu. Gdyby wszystkie one zostały poddane recyklingowi, zaoszczędziłoby to jedną czwartą miliarda drzew w całym roku.

23. Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej 1 milion stworzeń w oceanie rocznie.

24. Ponad 180 krajów świętowało Dzień ziemi, a Facebook stał się popularnym narzędziem rozpowszechniania tego zjawiska.

Dbajmy o naszą planetę. Miłego dnia:)


21.04.2020 r.

Dzień dobry. Spróbujmy dziś przybliżyć sobie temat empatii.

 O empatii do samego siebie… Poznaj samego siebie i zaakceptuj.

Droga Uczennico! Drogi Uczniu!
Empatia jest najcenniejszą cechą człowieka. Pomaga ona zrozumieć drugiego człowieka i świat. To współodczuwanie, próba zrozumienia działań drugiego człowieka. Często jednak zapominamy o empatii do samego siebie. Poświęcamy czas innym, a zapominamy o sobie. Empatia do siebie to nie egoizm – to zdrowe myślenie. Akceptacja samego siebie jest nam potrzebna do naszego dobrostanu, dobrego samopoczucia. Podczas tej lekcji poznasz swoje wnętrze, swoje wartości, swoje cechy. Spróbuj je zaakceptować, pokochać, bo są one częścią Ciebie, tworzą Ciebie, nadają Tobie tożsamość. Pamiętaj, że najpierw musisz zaakceptować siebie, a dzięki temu zrozumiesz też siebie i ludzi wokół.

Do przeprowadzenia lekcji potrzebne będą: kolorowe czasopisma, 4 kartki papieru, pisaki, kredki, długopis, klocki LEGO.

1. Wypisz wszystkie skojarzenia z pojęciem „SERCE”.

2. Wypisz znane ci wyrażenia i związki frazeologiczne z sercem, np. mieć serce z kamienia, mieć serce na dłoni. Spróbuj wyjaśnić kilka z nich. Co mówią o człowieku?

3. Znajdź w internecie, w kolorowej gazecie fotografię osoby, z którą się utożsamiasz.

4. Na białej kartce narysuj wielkie serce, a w nim postać, z którą się utożsamiamy.

Odpowiadamy tutaj na pytania: Kim jestem? Ile mam lat? Co lubię? Czym się zajmuję? Co mnie interesuje? Co chciałbym robić w przyszłości? Jakie mam cechy charakteru? Czego się boję? Co jest moim największym marzeniem? Kto jest moim przyjacielem?

5. Następnie patrząc w lustro przypatrujesz się poszczególnym częściom twarzy, opisujesz oczy, usta, nos, czoło, brodę, włosy, uszy, brwi, dłonie… Odpowiadasz na pytania: Co mówią usta? Na co patrzą oczy? Jak oddycha się przez nos? Jakie emocje można wyczytać z twarzy? Co słyszymy?

6. Na drugiej kartce wypisujesz wszystkie rzeczy, które zamykają Cię, które nie pozwalają Ci na rozwój? Blokują Cię? Twoje słabe strony.

7. Na kolejnej kartce wypisujesz wszystkie czynniki, sytuacje, które otwierają Cię, wspierają, pomagają osiągnąć cele? Twoje mocne strony.

8. Następnie na żółtej kartce nadaj tytuł swemu sercu jedną wartością, która Cię identyfikuje, np. PRAWDA. SPOKÓJ. RODZINA.

9. Popatrz na swoje notatki, rysunki, spostrzeżenia i słuchaj swego wnętrza, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania: Co zrobię dzisiaj dla siebie? Jak możesz uspokoić swoje serce/myśli? Czego potrzebuje teraz twoje serce? Co boli twoje serce najbardziej w obecnej sytuacji? Co może uszczęśliwić twoje serce? Co ty myślisz o sobie?

10. Patrząc na wszystkie pytania/zadania, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie: Jaki jest mój cel (mały, duży)? Czy to, co chcę robić jest moim celem, czy celem jakiejś grupy (rodzina, klasa, koleżanki/koledzy)?

11. Znajdź swoją fotografię z dzieciństwa. Popatrz na zdjęcie i zastanów się, co powiedziałbyś/abyś dziecku z fotografii… Jeśli nie masz zdjęcia, spójrz w swoje lustrzane odbicie i powiedz sobie coś miłego. Uwierz w to, co mówisz!

12. Za pomocą klocków LEGO spróbuj zbudować swoje wnętrze. Jeśli nie posiadasz klocków, możesz wykonać rysunek, czy kolaż złożony ze słów. Popatrz na to i zaakceptuj siebie.

Miłego dnia :)


20.04.2020 r.

Witam Was Drodzy Uczniowie, życząc Was dobrego tygodnia, owocnej nauki, a także miło spędzonego wolnego czasu po zrealizowaniu obowiazków szkolnych, jedocześnie  zachęcam Was do ćwicznenia umiejętności zarządzania własnym czasem :

Zarzadzanie_czasem_-_cwiczenia.pdf

Możecie wykonać sobie zamieszone powyżej ćwiczenia, wykonać własny czasowy rozkład dnia, próbować znaleźć coś fajnego w nudnych czynnościach, oraz założyć własny słoik miłych zdarzeń:)

Dobrego dnia, pamiętajcie, że zawsze jestem do Waszej dyspozycji i bardzo mi Was brakuje :)


17.04.2020 r.

Dzień dobry:). Dziś chciałabym przekazać Wam po raz kolejny troszkę informcji o stresie i sposobach radzenia sobie z nim, zachęcam do wykonania  zamieszczonych  ćwiczeń.

Radzenie_sobie_ze_stresem_-_cwiczenia.pdf

Jednocześnie zamieszczam dla Was scenariusz lekcji o emocjach, zachęcam Was do przeczytania starej opowieści indiańskiej, bajki pt.: "Król dwóch biegunów" oraz wysłuchania muzyki antystresowej i wyrażenia swojej wenętrznej pogody poprzez prace plastyczną. możecie zrobiĆ zdjęcia swoich prac, wysłać je do mnie, bardzo chętnie je obejrzę :)

Droga Uczennnico! Drogi Uczniu!

Pamiętaj, że nie ma złych emocji. Emocje są nam wszystkim potrzebne. Trzeba je polubić, zaakceptować to, w jaki sposób się denerwujemy, złościmy, cieszymy nie powinno być nam obce. Podczas zajęć dowiesz się, że warto zadbać o swoje wnętrze, swoje uczucia i że masz wpływ na swoje samopoczucie. Poznasz podstawowe techniki wyciszania się, tzw. mindfulness.

Co będziesz potrzebować do realizacji lekcji?
Muzykę relaksacyjną (YT), kartki papieru, kredki/pisaki i przede wszystkim ciszę w pokoju, abyś mógł poznać swoje
emocje.

1. Wypisz wszystkie emocje, które towarzyszą ci podczas Twojej podróży przez życie.

2. Zastanów się nad bodźcami, które dane emocje wywołują, np. turbulencje w samolocie.

3. Przeczytaj stara opowieść indiańską:

W wiosce Indian jeden ze starszych nauczał swe wnuki.
Pewnego dnia powiedział im te słowa:
– W moim wnętrzu toczy się walka.
To straszna jest walka.
Walka toczy się między dwoma wilkami.
Jeden z nich, czarny, reprezentuje strach, lęk, zawiść, żal, smutek, zazdrość, arogancję, chciwość, poczucie winy, użalanie się nad sobą, kłamstwo, urazę, fałszywą dumę, poczucie wyższości i poczucie niższości.
Drugi wilk, biały, ukazuje miłość, radość, zadowolenie, hojność, prawdę, życzliwość, zgodę, nadzieję, pokój, akceptację, chęć zrozumienia, wiarę i współczucie. Ta walka odbywa się również wewnątrz was i we wnętrzu każdej innej osoby. Po skończonej opowieści dzieci dumały o niej przez chwilę, po czym jedno z nich zadało pytanie:
–  Dziadku, powiedz mi, który z tych dwóch wilków wygra?
Na to stary Indianin odparł: – Ten, którego nakarmisz.

Źródło: https://zmianywzyciu.pl/mindfulness-przypowiesc-o-dwoch-wilkach-526/

4. Odpowiedz na pytania: Co reprezentują wilki? Jak człowiek ma się odnaleźć podczas
wewnętrznej walki emocji? Jak radzić sobie? Jaka prawdę odsłania ta opowieść? Na
co powinniśmy zwracać uwagę?
Warto zwrócić tu uwagę na to, aby czasami zatrzymać się i spojrzeć z boku
na swoje emocje- czy one rosną, czy próbują przejąć nad nami swoją
kontrolę- trzeba obserwować wilka, aby nie przekarmić szczególnie tego
czarnego.

5. Emocje trzeba umieć nazywać i wyrażać. Włącz muzykę:

https://www.youtube.com/watch?v=JLsomqe8un4

Przygotuj kartki, kredki, pisaki, farby. Namaluj swoją wewnętrzną pogodę- obecny stan – np. słonecznie, zachmurzenie, deszczowo, itp. Spójrz na siebie z boku. Czy łatwo wyraża się własne emocje?

6. Po wykonanym zadaniu usiądź i przy muzyce wykonaj te ćwiczenia:

Zamknij oczy. Oddychaj głęboko. Poczuj wdechy i wydechy. Zapanuj nad nimi. Połóż ręce na brzuchu i skoncentruj się na tym, jak wznosi się przy wdechu i opada przy wydechu. W tym
momencie nazwij uczucia, które ci towarzyszą przy tym ćwiczeniu. Oddychaj głęboko. Czuj wdechy i wydechy. Wyobraź sobie sytuację, która wywołała u was ostatnio gniew. Nazwij to uczucie głośno, przywitaj je: Witam cię, gniewie. Znam cię. Jestem tu z tobą. Obejmuję cię. Zatroszczę się o ciebie.

To ćwiczenie można powtórzyć, przywołując różne emocje: radość, smutek, przygnębienie, zazdrość, itp. To od was – nauczycieli – zależy jak pokierujecie lekcją.
Inspiracja: Thich Nhat Hanh, Katherine Weare, „Szczęśliwi nauczyciele zmieniają świat. Praktyka uważności dla nauczycieli i uczniów”, tł. Anna Czechowska, Wydawnictwo Mamania.

7. Na koniec przeczytaj bajkę

“Król dwóch biegunów”- Jorge Bucay

W dalekim kraju żył sobie zamożny król. Był on dobry, ale miał jeden problem- posiadał dwie osobowości. Bywały dni, kiedy budził się szczęśliwy, pełen radości i euforii. Takie dni, już od świtu, wydawały się cudowne. Ogrody pałacowe były piękniejsze, ludzie radośni, a pracę wykonywało się z zadowoleniem. W owych dniach król obniżał podatki i rozdzielał bogactwa, był przychylny wszelkim petycjom swoich poddanych, jak i przyjaciół.
Jednakże bywały tez te inne dni, tak zwane czarne dni. Obudziwszy się rano, żałował, że nie pospał dłużej. Pomimo wielu wysiłków nie mógł zrozumieć, dlaczego jego poddani byli w tak złym humorze i źle mu służyli. Słońce przeszkadzało mu bardziej niż deszcz. Obiad był letni, a kawa zimna. Król, bojąc się teraźniejszości i przyszłości, prześladowany błędami przeszłości, ustanawiał prawa przeciwko swojemu ludowi, a słowo, którego najczęściej używał brzmiało: “nie”.
Świadomy problemów spowodowanych zmianami nastroju, król zwołał wszystkich mędrców, magów i swych królewskich doradców na naradę.
– Panowie – zwrócił się do nich. – Wszyscy znacie zmiany mego ducha. Wszyscy
skorzystaliście dzięki moim euforiom i ucierpieliście wskutek mego gniewu. Ale najbardziej cierpię ja sam, kiedy co dnia muszę naprawiać to, co zrobiłem wtedy, kiedy wszystko postrzegałem inaczej. Potrzeba mi, panowie, złotego środka, który powstrzyma mój absurdalny optymizm oraz mój dziwaczny pesymizm.
Mędrcy przyjęli wyzwanie i przez kilka tygodni pracowali nad uleczeniem króla. Jednak żadna alchemia, żadne zaklęcia, zioła nie pomogły rozwiązać zmartwień króla. Tej nocy król płakał.
Następnego dnia nieznany przybysz poprosił go o audiencję.
– Wasza Wysokość. W miejscu, z którego przybywam mówi się o twoich defektach i twoim bólu. Przychodzę, aby ci pomóc.
Podszedł do króla i wręczył mu skórzane pudełeczko. Król otworzył je i zajrzał do środka. Znalazł w nim jedynie srebrny pierścionek.
– Dziękuję – powiedział z entuzjazmem. – Czy to jest magiczny pierścionek?
– Jest nim niewątpliwie, lecz jego magia nie polega wyłącznie na noszeniu go… Każdego ranka, kiedy się obudzisz, musisz odczytać napis wygrawerowany na pierścionku i przypominać sobie te słowa. Król wziął pierścionek i przeczytał na głos: MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE TO TEŻ MINIE!

Źródło: J. Bucay, „Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć”, Wydawnictwo Replika, Poznań 2013.

8. Pomyśl o przesłaniu tej bajki dla Ciebie.

Pomyśl teraz o sobie i swoich uczuciach. Co myślisz? Co czujesz?

Życzę Wam miłego weekendu i odpoczynku:)


16.04.2020 r

Dzień dobry. Drodzy Uczniowie zamieszam dla Was kilka informacji o motywacji do działania, zachęcam, aby w trudnych chwilach skorzystać ze swojej motywacji wewnętrznej. Motywacja wewnętrzna wynika z TWOICH wewnętrznych potrzeb i chęci. Żadne MUSZĘ nie sprawi, że zaczniesz bardziej chcieć coś zrobić. Szukanie wartości i korzyści z danego zadania oraz świadomość jego pozytywów wzmacnia wewnętrzną chęć do działania! Trzymam za Was kciuki i wierzę w Wasze możliwości:) Życzę Wam dobrego dnia :)

Motywacja_do_dzialania_-_cwiczenia.pdf

kl._4-8_Motywacja_do_dzialania.pdf

Przypominam Wam o obowiązku zakrywania ust i nosa od dziś :)


15.04.2020 r.

Witam Was drodzy uczniowie po przerwie świątecznej, mam nadzieję że udało Wam się wypocząć i stęsknić za nauką:)

Zachęcam Was do planowania sobie dnia i obowiazków szkolnych na każdy dzień tygodnia, ułatwi to Wam pracę i pozwoli uniknąć ewentualnych zaległości. Jednocześnie przypominam Wam o możliwości pisania do mnie z Waszymi uwagami, trudnościami i odczuciami dotyczącymi obecnej sytuacji życiowej i szkolnej. Życzę Wam dobrego dnia :) 

_zostanwdomu_oprac..pdf

Moj_plan_dnia_opr..pdf


08.04.2020 r.

Dzień dobry. Zamieszczam dla Was informacje ze strony http://www.borntoperform.info,  na temat wyznaczania celów i planowania. Przed nami przerwa świateczna, może to dobry czas, by wyznaczyć sobie nowe cele i zaplanować swoje dalsze działania? Zachęcam:)

kl._4-8_Wyznaczanie_celow_i_planowanie.pdf

kl._4-8_Wyznaczanie_celow_i_planowanie.pdf

Życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych :)

wielkanoc.pdf


O7.04.2020 r.

Dzień dobry, dziś zamieszczam Wam informacje dotyczących profilaktyki uzależnień.Proszę zapoznajcie się z tym:

Poniżej zamieszczam prezentację dotyczącą faktów na temat alkoholu:

https://drive.google.com/open…

Dobrego dnia :)


06.04.2020 r.

Dzień dobry. Zachęcam Was do wypełniena ankiety, która ma na celu pozyskanie informacji od młodzieży w wieku 13-19 lat o Waszych potrzebach w czasie kwarantanny związanej z panującą pandemią. Ankieta jest narzędziem w akcji: "AKCJA NAWIGACJA- chroń siebie, wspieraj innych".

https://akcja-nawigacja.webankieta.pl/

Jak_nie_poddac_sie_zniecheceniu_pomimo_trudnosci.pdf


03.04.2020 r.

Dzień dobry. Kolejny tydzień pracy dobiega końca, życzę Wam odpoczynku w weekend, relaksu i miłych rozmów w gronie rodzinnym. Poniżej przesyłam Wam linki do prostych form relaksacji oraz sposoby na nude:

https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ

https://www.youtube.com/watch?v=_4P3j9FofAQ&t=308s

https://wolnelektury.pl/

https://wordwall.net/pl/resource/1233846/zadania-offline

Jednocześnie przypominam o kulturze, która obowiązuje nas wszystkich korzystając z internetu, portali społecznościowych i komunikatorów internetowych.


02.04.2020 r.

Dzień dobry. Wczorajsza informacja o obowiązku sprawdzania czy jesteście w domach , to oczywiście żart na Pryma Aprilis:) smiley

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zachęcam Was do obejrzenia filmu zamieszczonego poniżej, kto zechce moze ubrać niebieską koszulkę, zawiesić niebieską bibułę na drzewie, balkonie, co tylko chcecie, byle na niebiesko, bo ten kolor pokazuje, że rozumiemy i wspieramy osoby z autyzmem !

https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&t=119s&fbclid=IwAR0tp7n_IyoDzBj3gJCsRVfuVTc_TLcA9wSYAJeCeNBonGgQKLGVc71p7bI

https://www.youtube.com/watch?v=vBxGaAj9ke4&t=700s


01.04.2020 r.

Witam Was serdecznie, zamieszczam Wam poniżej Kalendarz Swiąt Nietypowych kontynując naszą działalność Samorządu Uczniowksiego. Juto obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Udostępnie Wam kilka informacji na ten temat i zachęcam do zapoznania się z nimi.

Swiatowy_Dzien_Autyzmu.docx

https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR33aPfPuliAUVpZInj1cjkZ74ozFh_nnzorH_F7RMsEiwONB9RVGYYYgTk

Muszę Was poinformować, iż w związku z obecną sytuacją mam obowiązek sprawdzenia czy jesteście w domach i przestrzegacie obowiazujących przepisów, nie podając godziny i daty kiedy zapukam do Waszych drzwi! ;)wink


31.03.2020 r.


30.03.2020 r.

Dzień dobry. Mam  nadzieję, że wypoczeliście w weekend i z dobrym nastawieniem rozpoczynacie kolejny tydzień nauki zdalnej :) Proszę o uzupełnienie ankiety online osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, dziekuję tym, którym udało się znaleźć kilka minut i przesłali mi odpowiedzi. To link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1AgHkt9BREaiPy1gWI_OEsDTJWWiku_dUsOjChJNpO8E/edit

Poniżej przesyłam Wam propozycje kilka krótkich filmików o różnej tematyce z zakresu profilaktyki oraz pytania do każdego z nich. Zachęcam Was do ich oglądania oraz  odpowidzi na pytania w celu głębszej analizy i wyciągnięcia wniosków. Proszę o przesyłania Waszych odpowiedzi na maila lub za pomocą Messengera, może uda nam się przerowadzić dyskusje i wymienić spostrzeżnia i wnioski. Życzę Wam dobrego tygodnia smiley


27.03.2020 r.

Dzień dobry. Kolejny tydzień pracy zdalnej dla Was i dla nas nauczycieli dobiega końca. Życzę Wam dużo odpoczynku w weekend, by zebrać siły na następne dni pracy, nauki.  Zapraszam do aktywności na naszej grupie na Facebooku ( (wszystkie osoby, które mają ukończone 13 lat), oraz do korespondencji za pomocą poczty mailowej i na Messenger w grupie o nazwie: Pedagog SP Gowarczów Szkolna oraz korespondencji indywidualnej . Pozdrawiam Was serdecznie  smiley

Jak_skutecznie_sie_uczyc_pokaz_slajdow.pp

Zestaw_cwiczen_antystresowych-.docx


26.03.2020 r.

Dzień dobry. Dziś zwracam sie do Was z prośbą o wypełnienie ankiety, która jest niezbędna do dokumentacji szkolnej,chcielibyśmy poznać Wasze opinie i uzyskać informacje na temat Wykorzystania Technologii Informacyjno - Komunikacyjnej w realizcji podstawy programowej. Wasze spostrzeżenia i opinie,  mają dotyczyć całego obecnego roku szkolnego. Klikając w poniższy link otworzy Wam się ankieta, którą proszę po uzupełnieniu przesłać. Każdy z Was może wypełnić ankietę jeden raz. W przypadku pytań proszę kontaktowac się ze mną w ustalony wcześniej sposób. Pozdrawiam i życzę dobrego dnia.

https://docs.google.com/forms/d/1AgHkt9BREaiPy1gWI_OEsDTJWWiku_dUsOjChJNpO8E/edit

Kampania "Dodaj znajomego" powstała, aby uświadomić młodzieży negatywne skutki hejterstwa i zachęcić do przeciwstawienia sie niewłaściwych zachowaniom w sieci. Kamania jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Zachęcam do obejrzenia i czekam na Wasze wnioski, odczucia i uwagi.

http://https://www.youtube.com/watch?v=oWxrFF8EvQQ


25.03.2020 r.

W związku z edukacją na odleglość Kreatywna Akademia proponuje artykół na temat higieny uczenia się, wraz z gotowym materiałem edukacyjnym  "Zasady higienicznego uczenia się" , serdecznie polecam życząc zdrowia oraz otymizmu: https://kreatywnaakademia.pl/higiena-uczenia-sie/?fbclid=IwAR0q1OLdD9cITckqxXV2kHZuMqUy6jd-aAY6s_iPtW8SOcnJsXsBqkUBggE

W prezentacji poniżej zamieszczam dostępne numery telefonów pomocowych oraz kontakt do siebie mailowy, na Messenger oraz zapraszam na grupę na Facebooku. Szczegóły w prezentacji poniżej:

Telefony_zaufania_dla_dzieci_i_mlodziezy.pptx

PozdrawiamWAS i czeka na Wasze pytania, prośby i inne informacje :) smiley


16- 24.03.2020 r.

Witam Was serdecznie Drodzy Uczniowie w tej niecodziennej i innej rzeczywistości. Przesyłam Wam kilka  propozycji na spędzenie czasu wolnego. Życzę Wam dużo optymizmu i wytrwałości na najblizsze dni.

Do poczytania ciekawy popularnonaukowy bloghttp://www.crazynauka.pl

Krótkie filmiki wyjaśniające zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii:   http://pl.khanacademy.or

Polcema Wam ciekawe ebooki ze strony: http://www.myslepozytywnie.pl

Pomysły dla uczniów, którzy lubią prace plastyczne: http://www.ikwdomowymzaciszu.blogspot.com

Wskazówki jak być  bezpicznym w internecie itp. : http://beinternetawesome.withgoogle.com

Tutaj możecie zapoznać się z emisją specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży:  https://www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne

Prezentacja: Jak radzić sobie ze zlościa i złym samopoczuciem uczniowie młodsi.

broszura-dbaj_o_fejs_FDDS-5062017.pdf

Mysle-pozytywnie-Ebook-dla-dzieci-4-8.pdf

Polecam krótki filmik o wewnętrznym krytyku:

Sygnalizator-emocji-1.pdf

Emocjonalna-pogoda.pdf

Empik udostępnia wszystkim  za darmo pakiet Premium na 60 dni: http://booklips.pl/newsy/empik-udostepnia-wszystkim-za-darmo-pakiet-premium-na-60-dni-zyskujemy-dostep-do-ponad-11-tysiecy-audiobookow-i-e-bookow/

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • 48 672 40 87

Galeria zdjęć