Menu

Lorem Ipsum

Joanna Gawrońska

 

 

Egzaminy tuż .. tuż jak poradzić sobie ze stresem?

Sposoby radzenia sobie ze stresem

 

Technikami radzenia sobie ze stresem nazywamy wszystkie metody, które wykorzystujemy, aby jak najlepiej poradzić sobie z trudną, stresującą sytuacją. Psychologowie wyróżniają dwa główne typy sposobów radzenia sobie ze stresem: skoncentrowane na problemie i skoncentrowane na emocjach. Sposoby radzenia sobie ze stresem skoncentrowane na problemie polegają na tym, aby jak najlepiej rozpracować problem, z którym musimy się zmierzyć, poszukać możliwych rozwiązań i wybrać to, które wydaje nam się najlepsze. Mogą nam w tym pomóc bliskie nam osoby: rodzice, przyjaciele. To z nimi możemy rozmawiać i szukać rozwiązania, prosić o radę, czy wsparcie z ich strony. Sposoby radzenia sobie ze stresem skoncentrowane na emocjach polegają na tym, że zamiast na samym problemie, skupiamy się na tym, aby poradzić sobie z emocjami, jakie odczuwamy, np. ze strachem, smutkiem czy ze złością. Innymi słowy, chodzi o to, aby się uspokoić. Bardzo przydatne są tutaj techniki relaksacyjne.

 

Techniki relaksacyjne

 

Technikami relaksacyjnymi nazywamy ćwiczenia, które sprawiają, że jesteśmy w stanie się uspokoić,

opanować i odprężyć, głównie poprzez uspokojenie i wyrównanie oddechu oraz odprężenie mięśni.

  1. Podstawową techniką relaksacyjną są ćwiczenia oddechowe – bardzo powoli i spokojne nabieramy powietrza nosem, po czym bardzo spokojnie i bardzo powoli wypuszczamy je ustami. Powtarzamy kilka razy. 
  2. Dobrą metodą na rozluźnienie mięśni jest ćwiczenie polegające na napinaniu na kilka sekund całych partii mięśni i ich rozluźnianie – napinamy mięśnie brzucha, czekamy kilka sekund, puszczamy. Podobnie robimy z mięśniami ud, łydek, dłoni (zaciskamy dłonie w pięść).

_________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 Wiersz.

 

Gimnastyka, gimnastyka -
chcesz być zdrowy - nie unikaj!

Rozgrzewamy całe ciało,
żeby zwinnie pracowało.
Krótki bieg, a potem marsz
i już więcej werwy masz.
Siady, skłony i podskoki
i wymachy rąk na boki.
Pajacyki, pompki, brzuszki,
a nożyce zrobią nóżki.

Zakończona rozgrzeweczka,
teraz przyda się ławeczka,
piłki, szarfy i skakanki -
coś dla każdej koleżanki.
Na materac szybko siup!
Pięknie zgrabny przewrót zrób.
Przy drabinkach poćwicz ładnie,
a gdy całkiem z sił opadniesz,
to wykonaj kilka wdechów -
powolutku, bez pośpiechu.

Gimnastyka, gimnastyka -
Chcesz być zdrowy - nie unikaj!

 

 

 

  1. Jak myślisz, dlaczego wierszyk zaczyna się i kończy tym samym zdaniem.
  2. Co to jest rozgrzewka? Dlaczego powinniśmy zaczynać zajęcia sportowe od rozgrzewki?
  3. Jakie rodzaje ćwiczeń zostały wymienione w wierszyku? Zrób sobie małą gimnastykę i wykonaj te ćwiczenia.
  4. Namaluj własny plakat, który będzie ilustrował przesłanie wierszyka:
    Gimnastyka, gimnastyka - chcesz być zdrowy, nie unikaj!

 

 

_______________________________________________________________________________________

 

 Bezpiecznie z psem.

Musimy pamiętać, o tym, żeby ze zwierzętami postępować ostrożnie, dziś kilka wskazówek jak zachować się przy psie. Podam kilka wskazówek.
Człowiek oswoił pierwsze zwierzęta już tysiące lat temu. Od tego czasu towarzyszą mu one w najprzeróżniejszy sposób. Oswajając je, człowiek co prawda bardzo często zapewnił im lepszy byt, ale też uzależniając od siebie odebrał im samodzielność. Dlatego nasz stosunek do zwierząt to wielki egzamin z odpowiedzialności. To, w jaki sposób traktujemy zwierzęta świadczy o naszej dojrzałości.

Zwierzę rzadko atakuje bez przyczyny, choć tak się może z pozoru wydawać.  Najczęściej zostaje   sprowokowane do napaści przez nieświadomego swojego zachowania człowieka. Zdrowy pies nie  powinien szczerzyć  zębów i doskakiwać do spokojnie zachowujących się ludzi.

Gdy na widok każdego groźnie wyglądającego wilczura lub rottweilera oblewa nas zimny pot, wówczas zmienia się nasz zapach, co pies od razu wyczuwa. „Zapach strachu” działa na niego drażniąco. Nieświadomie też - ruchami ciała - wysyłamy sygnał lęku. Jeśli pies naprawdę ma złe zamiary, tylko go to sprowokuje do ataku. Starajmy się, więc opanować. Większość psów to wspaniałe, przyjacielskie zwierzęta, które jeśli puszczają się za nami w pogoń przez pół łąki, to najczęściej tylko po to, aby się przywitać.

 

Zasady postępowania z psem.

 

Nigdy nie patrz prosto w oczy psu.
 

Uważaj na psi ogon.

 

Nie przeszkadzaj psu w jedzeniu.

 

Ostrożnie baw się z psem.

 

Nigdy nie uciekaj przed psem.

 

Nigdy nie rozdzielaj bijących się psów.

 

Nie wyrywaj się psu.

 

Baw się z psem tylko w obecności dorosłych.

 

NIE MA DWÓCH TAKICH SAMYCH PSÓW!!!

 

Traktuj psa, tak jakbyś chciał żeby traktowano ciebie.

 Pies nie zawsze ma ochotę na przytulanie i głaskanie. Może mieć też swoje dobre i złe nastroje. Zwłaszcza objęcie go za szyję może spowodować gwałtowną reakcję. Pies czuje się wtedy "złapany" i chce się wyswobodzić, niejednokrotnie nie przebierając w środkach. Jeszcze jeden przedmiot waszych pieszczot to uszy, ale czy lubicie jak się was łapie za ucho.

Nie podchodź do psa bez pytania.

Czasem pies ma smutne doświadczenia w obcowaniu z waszymi rówieśnikami, czasem jest rozdrażniony lub chory - o tym wszystkim powie  wam jego pan .Kiedy natomiast pies jest pozbawiony opieki, zrezygnujcie z zawarcia znajomości, jeżeli siedzi koło  jakichś toreb lub koło wózka - jest teraz w pracy i z przejęciem strzeże rzeczy swojego pana .Nie podchodźcie też do psa, który leży na swoim legowisku lub w  budzie – to jego prywatny teren  i z pewnością nie  będziecie proszonymi gośćmi. W każdym przypadku lepiej jest przykucnąć i zawołać psa do siebie jeżeli  będzie się chciał przywitać na pewno podejdzie.

Unikaj wszystkiego co  pies mógłby zrozumieć jako  zagrożenie lub atak.

Nie wszystkie psy umieją się bawić w aportowanie. Czasem patyk uniesiony nad głową do rzutu może psa przerazić, zwłaszcza jeżeli był kiedyś bity. Pamiętajcie, że najczęściej pies atakuje tylko w ostateczności kiedy się czegoś boi. Boi się czasem i dużego - małego człowieka, który się nad nim pochyla. Dlatego zawsze lepiej jest przykucnąć, gdy chce się pogłaskać małego psa.

 

Gdy pies atakuje:

 

1. Stań nie uciekaj,

 

2. Nie patrz psu w oczy,

 

3. Nie okazuj strachu, mimo że to trudne,

 

4. Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza jeżeli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nawet dorosłego, a dziecko bez trudu,

 

5. Ustaw się do psa bokiem na lekko rozstawionych nogach. To pozwala lepiej utrzymać równowagę,

 

6. Przyjmij  pozycję „Żółwia”. Ochronisz wystające części ciała, za które zwykle chwyta pies.


 

https://1.bp.blogspot.com/-wBOs4q_lxf4/XtKOfcg2PRI/AAAAAAAAAfQ/f4ckUamFeXc1Y_6wBpuYyhnnZ6W3z9_rACLcBGAsYHQ/s640/indeks.jpg

________________________________________________________________________________________

Historia Dnia Dziecka – najszczęśliwszego święta na świecie.

To, że Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Poznaj historię Dnia Dziecka, święta, które uszczęśliwia każdego młodego człowieka!

Kiedy jest Dzień Dziecka?

Oficjalna historia Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku. Co ciekawe, w Chinach święto to zostało ustanowione znacznie wcześniej, bo już w 1926 roku. Chociaż Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach świata, nie zawsze przypada tego samego dnia. W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i – oczywiście – Polska, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Dzieci w Turcji świętują 23 kwietnia, jednocześnie z Narodowym Świętem Niepodległości. U naszych zachodnich sąsiadów termin obchodzenia Dnia Dziecka jest kwestią problematyczną, a wynikło ze skomplikowanej historii tego kraju: W RFN dzień ten świętowany był 20 września, zaś w NRD – 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dniem Dziecka w Niemczech jest 20 września, jednak wiele osób i tak świętuje go 1 czerwca. Ze zwyczaju świętowania odstają nieco Francja, Włochy i Japonia. We Francji oraz Włoszech 6 stycznia (a więc w święto Trzech Króli) obchodzi się Dzień Rodziny. Od 1948 roku oficjalnym Dniem Dziecka w Japonii jest 5 maja, jednak tradycja w tym kraju jest bardzo silna – nieoficjalnie 5 maja Japończycy świętują Dzień Chłopca, z kolei 3 marca Dzień Dziewczynki.

Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:

  • w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
  • w Australii na czwartą środę października,
  • na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.

Są też kraje, w których Dzień Dziecka fetuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę.

Dzień Dziecka – ciekawostki

Dzieci w naszym kraju mają wiele szczęścia, ponieważ panuje pokój, a one mogą chodzić do bezpiecznych szkół i korzystać z licznych atrakcji. Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze. Wielu rodziców już na kilka tygodni przed świętem poszukuje idealnych prezentów dla swoich pociech.

A jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.

1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Zapoczątkowana w latach 50. XX wieku historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością. Dzień Dziecka w 2020 roku przypada w poniedziałek, jest to tym bardziej znakomita okazja do spędzenia czasu z całą rodziną oraz do obdarowania swoich pociech prezentami.

 

________________________________________________________________________________________

DZIEŃ MATKI

Mama - to najważniejsza i pierwsza osoba w naszym życiu. To Ją pierwszą widzimy po urodzeniu i do Niej się przytulamy. To Jej oczy na nas patrzą i Jej ręce nasz opatrują i pielęgnują nasze małe ciałka. A kiedy dorastamy to Mama nas odprowadza najpierw do przedszkola, potem do szkoły. Kiedy dorastamy cicho towarzyszy nam oklaskując nasze sukcesy. Mama jest z nami wszędzie i zawsze. Powoli wypuszcza nas ze swoich rąk, abyśmy mogli zacząć swoje życie przejść samodzielnie. Niezaprzeczalnie Mama jest super. A tu przytoczę genezę tego święta.

https://1.bp.blogspot.com/-JVcMWeCuddo/XsAYjM7xBVI/AAAAAAAAAZg/Lf1gqVxeFv8FwjtBHVEDbTyIbe5jQuDmgCLcBGAsYHQ/s640/556e240abed9f_o_large.jpg

 

 Choć korzenie Dnia Matki często wiąże się ze starożytnymi kultami Bogini-Matki – symbolu płodności i opiekunki kobiet, to nowożytna tradycja świętowania tego dnia ta wywodzi się z początków XX w. W 1907 r. Amerykanka Anna Jarvis, zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła lobbować za ustanowieniem święta, które upamiętniało by miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł trafił na podatny grunt i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja – w ten sposób narodził się Dzień Matki znany do dziś.

Niestety inicjatorkę bardzo szybko spotkał ogromny zawód. Stworzone przez nią święto szybko przekształciło się w festiwal kiczowatej komercji. Jarvis była zrozpaczona. - Wydrukowana kartka nie znaczy nic innego, jak tylko to, że byłeś zbyt leniwy, żeby napisać coś do kobiety, która zrobiła dla ciebie więcej niż ktokolwiek inny. A słodycze? Przynosisz pudełko dla matki, a potem większość zjadasz sam – pisała krytykując sposób obchodzenia tego święta. W 1948 r., tuż przed śmiercią, została nawet aresztowana za zakłócanie porządku, kiedy brała udział w proteście przeciwko Dniu Matki w Nowym Jorku.

Jej pierwotna idea okazała się jednak na tyle nośna, że święto rozprzestrzeniło się po całym świecie. W Polsce obchodzono je po raz pierwszy w Krakowie 26 maja 1923 r. Najlepszym dowodem na amerykański rodowód święta jest to, że prawie na całym świecie obchodzi się je w maju – z reguły w drugą niedzielę tego miesiąca – tak jak w USA. Od tej reguły jest tylko kilka wyjątków – np. w Norwegii święto na cześć matek jest obchodzone w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Historia Brytyjskiego święta jest o tyle ciekawa, że choć ma ono lokalne korzenie, to tradycja jego obchodzenia prawie całkowicie wygasła w dwudziestoleciu międzywojennym. Wskrzesili ją dopiero amerykańscy żołnierze licznie przybywający na wyspy w czasie II wojny światowej.

 

Ale Wy,  zróbcie coś dla waszych Mam z głębi waszych serc.

 

_______________________________________________________________________________________

 

15 MAJA DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

 Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, do otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Aby dbać, trzeba pokochać, aby pokochać - trzeba poznać. Nie będziemy czuli potrzeby szanowania czegoś, czego nie znamy. Dlatego zachęcam Was do odkrywania, poznawania, odczuwania z dziećmi bliskiej i dalszej okolicy oraz odnajdywania śladów piękna przyrody nawet w najbardziej na pozór zabetonowanych i zabudowanych miejscach. Współczesny dostęp do informacji powoduje, że dzieci potrafią opowiedzieć ciekawostki o egzotycznych krajach, w których spędzały wakacje a nie wiedzą, co rośnie na ich podwórku, w okolicznym parku czy lesie. Gdy nie znają swego otoczenia, nie przywiązują wagi do troski o niego, bo przecież to, co atrakcyjne jest na drugim krańcu globu… Nie znają swojego środowiska a zapytane, z czym kojarzy im się „środowisko” mówią o śmieciach, zagrożeniach, zanieczyszczeniach, truciźnie, spalinach, hałasie itp. Niestety w edukacji zbyt często „środowisko” pojawia się w negatywnym aspekcie jako „ochrona środowiska” czy „zagrożenia środowiska”, dominuje negatywne zabarwienie tego słowa.  Zachęcajmy dzieci do działań , które dadzą im okazje do przeżywania, odczuwania przyrody i jej doświadczania, tej naszej polskiej, najbliższej, na wyciągnięcie ręki. Wierząc, że efekt będzie tym większy, im większy związek emocjonalny z danym miejscem: „Zna się tylko te rzeczy, które się oswoi… Przez całe życie będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś” (A. St. Exupery: „Mały Książę”).                                                                                               Czy wiesz, że… Niezapominajki rosną w stanie dzikim w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii i Afryce. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków.                                                                                                                            Nazwa niezapominajki, podobnie jak w polskim związana jest z pamięcią, a właściwie niezapominaniem.                             Forget me not – po angielsku                                                                                                                                                                      Wu Wang Cae – po chińsku                                                                                                                                                                Niezabudka – po rosyjsku                                                                                                                                                                     Wasurena gusa – po japońsku                                                                                                                                                        Forglemmigej – po duńsku                                                                                                                                                                  Fórglemmigej – po szwedzku                                                                                                                                                                  Forglem-mig-ikke – po norwesku                                                                                                                                                       Vergißmeinnicht – po niemiecku                                                                                                                                              Nontiscordardimé – po włosku                                                                                                                                                                Vergeet-mij-nietje – po holendersku                                                                                                                                                  Nomeolvides – po hiszpańsku

 

________________________________________________________________________________________

Dzień dobry ! :) Co zrobić, żeby poprawić nasz nastrój ?:)

Kiedy jest Ci smutno, kiedy jest Ci źle ... zatrzymaj się na chwilę i przypomnij dobre chwile :) Zapomnijcie o tym co dzieje się teraz, w tym momencie co było, zajmij wygodne miejsce.


                                         Kata Kata Menutupi kesedihan Dengan Senyuman - ISTIKOMAH


 Odpowiadając na każde z poniższych pytań zamknij oczy i przypomnij sobie słoneczne wakacje..
Przypomnij sobie wakacje, które wspominasz najlepiej. 
Gdzie wtedy byłeś/byłaś? 
Co Cię otaczało? Co widziałeś/aś wokół siebie? 
Przypomnij sobie krajobrazy, kolory, architekturę, miejsca, które najmocniej zapadły Ci w pamięć. 
Z kim spędzałeś/aś czas? 
Kto towarzyszył Ci w odkrywaniu tego miejsca? 
Jakie wspólne przygody mieliście? 
Jak spędzaliście ten czas? 
Jak wyglądały Wasze dni? 
Co wtedy jedliście? 
Jaka potrawa szczególnie zapadła Ci w pamięć? 
Jaki miała smak? 
Wróć w te miejsca myślami. 
Rozejrzyj się dookoła. Co widzisz?
 Co słyszysz? 
Co czujesz?
 
 
Mam nadzieję, że udało Ci się wrócić do miłych wspomnień:)
 
 
 
 
Proszę kliknij poniższy link, a dowiesz się dlaczego warto trenować pozytywne myślenie :)
 
 
 
   W codziennym życiu rzadko zastanawiamy się nad rolą emocji. Bardziej dostrzegamy te emocje, które są trudne do przeżywania, tj. strach, złość, smutek. Jednocześnie pielęgnowanie umiejętności dostrzegania i przeżywania pozytywnych emocji jest niezwykle ważne dla odporności psychicznej. Odporność psychiczna to umiejętność skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami i ze stresem. Osoby silne i odporne psychicznie wierzą we własne umiejętności, są otwarte na nowe wyzwania i z wytrwałością dążą do celu. Lepiej sobie radzą z potencjalnie stresującymi sytuacjami, łatwiej znoszą krytykę i nieprzychylne uwagi, a porażkę traktują jako okazję do rozwoju osobistego. Częściej też odnoszą sukces. Pozytywne myśli i uczucia to nie tylko kwestia naszej osobowości i wydarzeń, które nas spotykają, ale także naszego stosunku do świata i naszej dbałości o higienę psychiczną. Aby na co dzień być bardziej radosnym i pogodnym człowiekiem, wystarczy zacząć trenować.
 
Uniwersytet dzieci
 
Dbajcie o siebie i swój dobry nastrój:)

 

 

_______________________________________________________________________________________

 

 

Dziś spróbuję wyjaśnić Wam słówko Konstytucja. Najprościej można powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych dokumentów w naszym kraju. Historia powstania tego dokumentu jest długa. Przytoczę Wam kilka faktów.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja to święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów (czyli Polski i Litwy połączonych unią). Konstytucja to podstawowy zbiór praw obowiązujących w danym państwie, a ta uchwalona 3 maja 1791 roku miała szczególne znaczenie. Uważa się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z roku 1787, nowoczesną i demokratyczną konstytucją.
Nowa konstytucja była gotowa na początku maja 1791 roku. Obrady i przyjęcie Konstytucji odbyły się w tajemnicy, wielu posłów przybyło po kryjomu. Zamek Królewski w Warszawie, będący miejscem obrad, był mocno strzeżony przez Gwardię Królewską i oddziały wojskowe pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego, który przebywał w izbie sejmowej, ochraniając tron królewski. Projekt uchwalenia nowej ustawy wzbudził wielkie protesty jej przeciwników, zwolenników Rosji, Austrii i Prus. O samym przyjęciu konstytucji bez jej czytania przesądził przypadek. Otóż poseł Michał Zabiełło wezwał do przyjęcia konstytucji, a króla do jej zaprzysiężenia. Władca podniósł rękę na znak, że chce zabrać głos, co zostało zrozumiane jako gotowość Stanisława Augusta Poniatowskiego do złożenia przysięgi. Król złożył więc przysięgę na ręce biskupa krakowskiego Feliksa Turskiego i Konstytucja została przyjęta tego dnia przytłaczającą większością głosów, co spotkało się z owacją tłumu zgromadzonego przed zamkiem.
Już 5 maja 1791 roku dzień 3 maja został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów. Po uzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. W czasie II wojny światowej Święto Konstytucji 3 Maja zostało zabronione przez Niemców i Rosjan okupujących Polskę. 

To tak trochę z historii Konstytucji,a dla przyjemności możecie obejrzeć filmik, który powie nam , dlaczego ten dokument jest tak ważny dla nas.

KONSTYTUCJA

 

________________________________________________________________________________________

Dzisaj dla naszych uczniów sztuka teatralna: " Zemsta"Aleksandra Fredro

" ZEMSTA"

ZAPRASZAM DO OGLĄDANIA.

 

_______________________________________________________________________________________

 

Trochę o tym co możemy....

Dziś trochę o tym, jak możemy sami przyczynić się do tego, żeby wokół nas było czyściej.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu animowanego, który znajduje się w poniższym linku:

 

ochrona środowiska w unii europejskiej

Każdy z nas jest częścią natury, chociaż wydaje się, że często o tym nie pamiętamy. W przyrodzie wszystko żyje i umiera we właściwym czasie. Z małego ziarenka wyrasta wielkie drzewo, które co roku wiosną wypuszcza pąki. Jesienią liście więdną i opadają. Z czasem drzewo usycha lub zostaje powalone przez wichurę.

I my wpisujemy się w ten cykl, a w dodatku możemy te fascynujące zjawiska obserwować. Niestety nie wszyscy są świadomi tego, że największą odpowiedzialność za zanieczyszczanie planety ponoszą ludzie. Jeśli dalej chcemy się cieszyć zwierzętami i roślinami, nie możemy beztrosko działać na ich szkodę.

To dzięki lasom oddychamy czystszym powietrzem, a za sprawą kropli deszczu tworzących rzeki mamy wodę pitną. Naszym zadaniem powinna być dbałość o to, by przyroda była jak najczystsza, pozbawiona śmieci i toksyn. Warto to czynić od najmłodszych lat, aby wyrobić w sobie sprzyjające środowisku nawyki. Wymaga to odrobiny wysiłku, ale na pewno się opłaci. Dziecko szanujące przyrodę nie będzie jej niszczyć w swoim dorosłym życiu. Gdyby wszyscy pielęgnowali naturę, otaczający nas świat byłby piękniejszy, czystszy i zdrowszy.

 

________________________________________________________________________________________

 

 

Dziś mija 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. "Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. wieczorem o godzinie 21.37 w swym prywatnym apartamencie" - informowało oświadczenie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszone w nocy z 2 na 3 kwietnia w Watykanie.

Karol Wojtyła urodził się 20 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa jako drugie z trójki dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej. Dość szybko jednak rodzina bardzo zmalała, gdyż już we wczesnym dzieciństwie przeżył śmierć młodszej siostry, potem matki a w 1926 - starszego brata. Ojciec zmarł w 1940 r. w Krakowie.Przyszły papież rozpoczął w 1938 studia polonistyczne na UJ w Krakowie, przerwane przez II wojnę światową, podczas której pracował zawodowo, a pod koniec zaczął się kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 z jego rąk w katedrze wawelskiej i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.Po powrocie do kraju w 1948 był przez pół roku wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, następnie zajmował podobne "stanowisko" w krakowskim kościele św. Floriana, by następnie osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał pracę habilitacyjną.Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską. Od 1954 pracował jako profesor akademicki na KUL-u i właśnie na obozie kajakowym na Mazurach z grupą studentów z tej uczelni zastała go papieska nominacja z 4 lipca 1958 na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Sakrę przyjął 28 września tegoż roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.Decyzję tę potwierdził Paweł VI, mianując oficjalnie 13 stycznia 1964 niespełna 44-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego 26 czerwca 1967 r.Jako pasterz Kościoła krakowskiego kard. Wojtyła żywo interesował się swą archidiecezją, wizytując parafie, zwołując synod itp., nie zaprzestając przy tym działalności naukowo-dydaktycznej jako profesor KUL-u. Brał też czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.Wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim złożył we wrześniu 1978 historyczną rewizytę z ramienia episkopatu Polski w RFN.16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58,5-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat.Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482.Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat od śmierci danej osoby i rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. Zarówno tempo w jakim wszczęto proces beatyfikacyjny jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od jego otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

_____________________________________________________________________________________

 

 

 

Zapraszam do obejrzenia filmu o Muzeum Wojska Polskiego- " Ocalić przeszłość dla przyszłości",

który znajduje się w poniższym linku:

Film

Pozdrawiam.

________________________________________________________________________________________

 

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Korzystając z internetu należy pamiętać o zasadach, które zapewnią  ci bezpieczeństwo :
1. Ustal z rodzicami jak długo możesz przebywać w sieci i z jakich serwisów internetowych możesz korzystać.
2. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
3. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
4. Nie podawaj w sieci danych osobowych, (adresu, numeru telefonu) ani haseł.
5. Nie wysyłaj swoich zdjęć bez porozumienia z rodzicami.
6. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
7. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
8. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych, stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
9. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości  (e- mail, komentarze na czacie, grupy dyskusyjne), które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany lub zaniepokojony. Gdy otrzymasz taką wiadomość powiedz o tym rodzicom lub innym dorosłym, do których masz zaufanie.
10.. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz ma zabezpieczenia SSL, czytaj regulaminy.
11. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.
12. Bądź podejrzliwy, jeśli ktoś kogo poznałeś na czacie próbuje nastawiać cię przeciwko rodzicom, opiekunom, nauczycielom czy przyjaciołom.
13. Pamiętaj, że w internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania. Nie rób niczego, co mogłoby urazić innych użytkowników  lub byłoby sprzeczne z prawem.
 

Źródło: www. bezpieczne korzystanie z internetu

___________________________________________________________________________________

Przysłowia o wiośnie

 

Wiosna wita nas.

 
 
Na dzisiaj przygotowałam dla was drodzy uczniowie piękny wiersz  oraz przysłowia związane z  porą roku, gdzie wszystko budzi  się do życia - piękną wiosna.
Może Wy napiszecie wiersz o wiośnie, ułożycie nowe przysłowie.
 
 

                                 



OZNAKI WIOSNY
Marta Olechowska
Żółte słoneczko na niebie się śmieje,
łagodny wietrzyk wesolutko wieje,
Krokus nieśmiało z ziemi się podnosi,
wietrzyk wiosenny zmarzłą ziemie rosi.
Ptaszki wróciły i głośno ćwierkają,
wierzby puszyste bazie wypuszczają.
Ciepło wokoło, zima precz już poszła,
a na jej miejsce przyszła piękna wiosna.


Na tej stronie znajdziecie przysłowia. Uczcie się i bawcie się wspólnie  z rodziną.

https://learningapps.org/view3292102

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • 48 672 40 87

Galeria zdjęć