Menu

Lorem Ipsum

Katarzyna Słoka

 

24.06.2020 r.


16.06.2020 r.

Dzień dobry.

Zwracam się z prośbą do Państawa o wypełnienie aniety dotczącej ewaluacji programu wychowawczo- profilaktycznego. Oto link do ankiety: tiny.pl/7wh9c

Z góry dziękuję :)


08.06.2020 r.



29.05.2020 r.

palenie_raport.pdf


26.05.2020 r.

WSZYSTKIM MAMOM NAJLEPSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI Dnia Matki:)


15.05.2020r.

Jak ochronić dzieci przed patostreamami?

Patostreamy to relacje na żywo w Internecie, przedstawiające brutalne sceny, przestępstwa i patologiczne zachowania. Niestety, ten rodzaj relacji zyskał w pewnych kręgach popularność w naszym kraju, w szczególności wśród młodzieży. Czym są patostreamy? Jak ochronić dzieci przed patostreamami?

Patostreamy to jeden z najbardziej negatywnych przykładów korzystania z internetu. Pojawiły się kilka lat temu na Youtubie i niestety, w niektórych środowiskach zyskały dużą popularność.

Kto ogląda patostreamy?

Coraz więcej Polaków korzysta z youtuba – śledzi ulubionych youtuberów, subskrybuje tematyczne kanały – sportowe, kulturalne, hobbystyczne itd. Robią to również dzieci i młodzi ludzie. To oni najczęściej sięgają do kanałów oferujących patostreamy.

Patostreamy relacjonują na żywo – jak zresztą wskazuje nazwa – patologiczne zachowania: dokumentują pobicia, gwałty, kradzieże czy zwykłe libacje. Streamy takie, co jest niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka, mają wysoką oglądalność wśród nastolatków.

Skąd się bierze popularność patostreamów?

To, co szokujące, co wykracza poza normy moralne i społeczne, co jest tematem tabu, jest również atrakcyjne i popularne. Zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy chcą się wyróżniać i imponować innym. Na takim mechanizmie opiera się popularność patostreamów.

Ich autorzy lubią szokować przemocą, brutalnością, lekceważeniem wszelkich zasad, a osoby subskrybujące ich kanały zachwycają się ich „odwagą” i zamiłowaniem do ryzyka. Podoba im się możliwość oglądania ich życia za pomocą kamery, ale szansa współtworzenia filmów – często decydują oni o przebiegu akcji, porozumiewając się z youtuberem w trakcie relacji live.

Warto dodać, że autorzy patostreamów, popularność swoich kanałów mierzą nie tylko liczbą subskrybcji, ale również pieniędzmi. Zdarza się bowiem, że zbierają „zamówienia” na szokujące filmiki i realizują je po wpłaceniu przez fanów określonej kwoty (podobno miesięcznie patoyoutuberzy mogą zarobić w ten sposób od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł).

Czy patostreamy to przestępstwo?

Patostreamy są niestety domeną polskiego internetu. Oczywiście na całym świecie spotkać można ludzi, którzy umieszczają w sieci głupie, wulgarne czy nawet pełne przemocy filmy, jednak w naszym kraju tendencja ta jest wyjątkowo silna. Na tyle, że zyskała własną nazwę oraz zainteresowanie policji, która interesuje się bezpieczeństwem w sieci.

Niektóre filmiki rejestrujące pobicia czy inne przestępstwa trafiły w ręce odpowiednich służb, co pozwoliło na skazanie autorów kilku takich patostreamów.

Sama publikacja patostreamów nie jest zabroniona, nie jest nawet cenzurowana przez Youtuba. Przestępstwem może być za to sfilmowane pobicie czy gwałt. Relacja z takiego wydarzenia może być dowodem w trakcie śledztwa. Niestety, nie jest to proste, ponieważ filmy zazwyczaj znikają z sieci po zakończeniu transmisji live, a wraz z nimi dowody na popełnienie przestępstwa.

Dlaczego patostreamy są groźne?

Najważniejszą jednak kwestią, którą poruszają wszyscy badający sprawę patostreamów jest kwestia bezpieczeństwa. Chodzi zarówno o ofiary filmików, jak i o odbiorców relacji, którymi często są małe dzieci i młodzież. Śledzenie relacji z pobicia sąsiadki czy gwałtu koleżanki może być potężna traumą, może nieprawidłowo kształtować osobowość dziecka.

Wielu subskrybujących kanały nastolatków nie zdaje sobie sprawy z tego, że oglądając filmy bierze udział w wyrządzaniu komuś krzywdy, a płacąc za streaming jest współsprawcą czynu – pobicia, kradzieży, przemocy psychicznej. Dla nich jest to zabawa, często pomysł do naśladowania, rzadko natomiast powód do refleksji.

Jak ochronić dzieci przed patostreamami?

Jak podkreślają specjaliści, walkę z patostreamingiem trzeba zacząć od walki z ich popularnością. Im mniej osób będzie zainteresowanych oglądaniem relacji, tym rzadziej będą one powstawały. Konieczne jest też wprowadzenie takich przepisów, które nie pozwolą youtuberom na czerpanie zysków z publikacji relacji.

Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby dzieci nie miały styczności z patostreamingiem. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim warto samemu zainteresować się tym tematem. Wielu rodziców nie ma pojęcia, że istnieje coś takiego jak patostreaming, dlatego nie kontroluje zachowań swoich dzieci w internecie pod tym kątem.

A kontrolowanie tego, co oglądają nasze dzieci w komputerze czy na smartfonie to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego rodzica. Pomocne mogą tu być blokady rodzicielskie, które ograniczają dostęp do niektórych treści. Trzeba też koniecznie tłumaczyć dzieciom, że patostreaming jest zły, bo wyrządza innym krzywdę i często ociera się o przestępstwo.


 

12.05.2020 r.

Dzień dobry. Zachęcam Państwa do przeczytaniaponiższego artykułu:

OBJAWY UZALEŻNIENIA OD GIER WIDEO

CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY UZALEŻNIENIA OD GIER WIDEO 

Prawie 22 godziny tygodniowo w kategorii wiekowej do 15 roku
życia to średni czas poświęcany na granie w gry w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że to zdecydowanie za długo. Czas spędzany w grze jest jednym z trzech podstawowych czynników związanych z uzależnieniem od gier i Internetu. W potencjalnej diagnozie problemu związanego z używaniem gier warto skorzystać z opinii specjalistów, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami umożliwiającymi prawidłowe rozpoznanie i określenie problemu. Warto jednak pamiętać, że oprócz czasu spędzonego w świecie wirtualnym istotne są także czynniki związane z występowaniem szkód i konsekwencji w codziennym życiu młodego człowieka oraz tendencja do zaprzeczania często podparta kontynuowaniem gry pomimo występowania wcześniej wspominanych szkód.

Na podstawie DSM V możemy wskazać, że stałe lub regularne używanie Internetu w celu grania (często z innymi graczami), które prowadzi do klinicznie znaczących szkód lub cierpienia musi być potwierdzone występowaniem pięciu lub więcej charakterystycznych objawów w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Charakterystyczne objawy związane z uzależnieniem dotyczą uzależnienia od gier Internetowych, które należy rozumieć w niniejszym opracowaniu jak uzależnienie od szeroko rozumianych gier oferujących zarówno możliwość rozgrywki online jak offline. Nie ulega jednak wątpliwości, że gry online posiadają większy potencjał uzależniający. Zaburzenie związane z graniem (ang. Gaming Disorder) zostało uwzględnione w finalnej, anglojęzycznej wersji klasyfikacji ICD 11, która została opublikowana 18 czerwca 2018 roku. Według WHO zaburzenia związane z graniem charakteryzują się utrwalonym i powtarzającym się zachowaniem związanym z graniem w gry oferujące dostęp do Internetu. Zaburzenie związane z graniem obejmuje trzy aspekty:

  1. Ograniczona kontrola nad graniem osoba nie panuje nad ilością czasu spędzanego na graniu.

  2. Granie staje się priorytetową czynnością wykonywaną w ciągu dnia – ma pierwszeństwo przed pozostałymi czynnościami i aktywnościami związanymi z funkcjonowaniem człowieka.

  3. Kontynuowanie grania pomimo występowania negatywnych konsekwencji nasilona tendencja lub obsesja związana z graniem doprowadzająca do powstawania wielu szkód w życiu osobistym rodzinnym, społecznym czy edukacyjnym osoby.

Zaburzony wzorzec zachowania związany z graniem w gry może występować w formie ciągłej, epizodycznej i stale się powtarzać. Aby dokonać rzetelnej diagnozy zaburzenia przedstawione objawy musze występować przez okres co najmniej dwunastu miesięcy. Wskazany okres może zostać skrócony jeżeli osoba przejawia wymagania diagnostyczne a objawy są nasilone.

Charakterystyczne objawy związane z zaburzeniem grania w gry Internetowe (uzależnieniem od gier online) według DSM V to:

1. Zaabsorbowanie grami, a w sposób szczególnymi grami z możliwością rywalizacji online szereg obsesyjnych zachowań, myśli i emocji(związanych z nałogowym graniem) w życiu dziecka, które w konsekwencji powodują zmianę priorytetów w jego codziennym funkcjonowaniu. W sferze myślenia występować mogą m.in.: notoryczne myśli o tematyce związanej z grą i możliwościami jakie oferuje, częste rozmowy o tematyce gier – także przez Internet oraz ograniczanie kontaktów z osobami spoza „świata” graczy. W sferze zachowania wskazówki związane z nadużywaniem gier dotyczą takich obszarów jak: ciągłe spędzanie czasu przed komputerem, tendencja do spożywania posiłku w trakcie rozgrywki, ograniczanie wizyt w toalecie do minimum (najczęściej w trakcie przerwy w grze) czy problemy związane z utrzymywaniem prawidłowego rytmu związanego ze snem. Sygnałem ostrzegawczym może być pojawiająca się tendencja do zakupu coraz lepszego sprzętu komputerowego (np. Gaminngowa mysz komputerowa, klawiatura mechaniczna, słuchawki do grania, gamingowe fotele itp.), który wpływa na poprawę jakości grania.

2. Objawy odstawienne przerwania gry – szereg objawów fizjologicznych i psychicznych, które pojawiają się w sytuacjach ograniczania dostępu do grania w gry. Typowe objawy odstawienne to m.in.: tendencja do nadwrażliwych reakcji emocjonalnych, brak siły, energii, poczucie ciągłego zmęczenia, problemy z koncentracją lub skupieniem uwagi oraz brak zainteresowania innymi formami aktywności. Objawy te w przypadku dzieci i młodzieży mogą pojawiać się w naturalnych sytuacjach jak wizyta w szkole (gdy nie ma dostępu do gier) lub w momencie gdy poprzez interwencję rodzicielską dostęp do grania jest kontrolowany i często ograniczany.

3. Tolerancja: potrzeba spędzania coraz większej ilości czasu na graniu – narastająca potrzeba psychiczna (współwystępująca z szeregiem zmian neurofizjologicznych w mózgu osoby potencjalnie uzależnionej), która polega na wydłużaniu każdego pobytu w świecie wirtualnym. Narastająca tolerancja powoduje, że wcześniejsze doświadczenia związane z pobytami w grze stają się niewystarczające i skłaniają osobę uzależnioną do pogłębionego wysiłku mającego na celu maksymalne wydłużenie czasu poświęcanego na granie w gry.

4. Nieskuteczne wysiłki podejmowane w celu kontrolowania udziału w grach online objaw ten pojawia się w momencie, gdy osoba potencjalnie uzależniona odczuwa naciski społeczne odnoszące się negatywnie do jego postawy związanej z grami. Osoba jest świadoma tego, że czas poświęcany na granie w gry jest zdecydowanie za długi wobec czego podejmuje różne działania ograniczające czas spędzany w świecie wirtualnym. W wyniku zaprzestania grania w gry u osoby występują objawy odstawienne, którym towarzyszy pogorszenie się nastroju. W konsekwencji często może to skutkować brakiem powodzenia w sferze związanej z kontrolą dostępu do gier. Pojawiające się nieudane próby ograniczania dostępu do gier powodują rozwój racjonalizacji i wynajmowania w sferze poznawczej coraz to bardziej wymyślnych i nieprawdziwych powodów mających usprawiedliwić kolejny pobyt w grze online.

5. Utrata wcześniejszych zainteresowań i zaangażowania na rzecz internetowych gier notoryczne granie w gry komputerowe powoduje, że wraz z wydłużającym się czasem spędzanym w świecie wirtualnym pozostałe aktywności i zainteresowania zostają wyparte, a w konsekwencji porzucone. Wcześniejsze alternatywne formy aktywności takie jak: uprawianie sportu, czytanie, spotkania ze znajomymi, nauka czy jazda na rowerze są powoli wypierane na rzecz rozwijającego się procesu uzależnienia od gier. Granie w gry staje się więc najważniejszą aktywnością w życiu osoby uzależnionej i doprowadza do podporządkowania planu dnia pod działanie związane z rywalizacją w świecie wirtualnym. Proces ten wzmacniają psychologiczne mechanizmy, na których opierają się gry oraz wirtualni znajomi, którzy dają poczucie zrozumienia i przynależności.

6. Kontynuowanie zaangażowania w granie pomimo świadomości pojawiających się problemów psychospołecznych – występujące problemy psychospołeczne takie jak: napięcia i konflikty w domu rodzinnym, doświadczanie porażek na tle edukacyjnym czy brak zrozumienia i akceptacji wśród rówieśników pogłębiają dynamiczny proces uzależnienia od gier komputerowych. Dynamika tego procesu jest tym większa, im trudniejsze doświadczenia spotykają osobę uzależnioną w kontakcie z otaczającą rzeczywistością.

7. Oszukiwanie rodziny, terapeuty czy innych bliskich osób odnośnie czasu spędzonego na graniu – tendencja do oszukiwania i manipulacji na temat prawdziwej ilości czasu spędzonego w grze oraz usprawiedliwianie prawdziwych powód związanych z graniem wpływa na rozwój mechanizmu iluzji i zaprzeczeń, który jest charakterystycznym mechanizmem występujących w przypadku uzależnień.

8. Używanie gier w celu ucieczki od trudnych emocji (np. złość, poczucie winy, smutek) oraz utrzymującego się przez dłuższy okres czasu negatywnego nastroju proces regulacji emocji i nastroju przy użyciu grania w gry komputerowe, który w sposób sztuczny wpływa na poziom dopaminy i endorfin w ośrodkowym układzie nerwowym, a konkretniej w ośrodku nagrody i kary. Szczególnie niebezpieczna tendencja mogąca doprowadzić do wykształcenia się mechanizmu nałogowego regulowania emocji i uczuć.

9. Zagrożenie lub utrata znaczących relacji, pracy, szkoły czy wyzwań zawodowych z powodu udziału w grach online patologiczny sposób używania gier i Internetu przekłada się na pogorszenie funkcjonowania osoby uzależnionej praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Proces ten pogłębia się i postępuje tym bardziej im osoba uzależniona ma zapewniony tzw. „komfort grania”, który można określić jako szereg często nieświadomych zachowań ze strony najbliższych osób. Takie postępowanie wzmacnia nieprawidłowy schemat związany z używaniem gier. „Komfort grania” w sposób szczególny przejawia się w niekonsekwentnej postawie wychowawczej ze strony najbliższych osób, które mogę wykazywać tendencję do ukrywania problemu i nieświadomie wzmacniać proces uzależnienia, np. poprzez płacenie rachunków za Internet. Próby pomocy dziecku ze strony rodziców często występują na etapie gdy proces uzależnienia jest bardzo mocno rozwinięty. Brak rzetelnej wiedzy i nieumiejętność racjonalnej pomocy sprawia, że pomimo występowania wielu negatywnych konsekwencji w życiu osoby uzależnionej, proces uzależnienia pogłębia się i jest podtrzymywany przez wadliwie funkcjonujący system rodzinny.

Marcin Miller


11.05.2020 r.

Dzień dobry. Zachęcam Państwa do przeczytania artykułu socjolożki Natalii Tur:

https://www.nishka.pl/7-wskazowek-ktore-pomoga-ci-podniesc-samoocene-nastolatki-i-nastolatka/


05.05.2020 r.

Dzień dobry. Kilka informacji dla Państwa o szkodliwości e- papierosów:

https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/10/MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagro%c5%bce%c5%84-dotycz%c4%85cych-e-papieros%c3%b3w.pdf

30.04.2020 r.

Broszura informacyjna poświęcona bezpieczeństwu dzieci i młodzieży korzystających z mediów elektronicznych, przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundację Orange.

broszura_Dziecko-i-media-19-09-2017.pdf

Życzę Państwu spokojnego i miłego weekendu:)


29.04.2020 r.

Dzień dobry, zamieszczam dla Państwa kilka ważnych informacji o zasdach bezpieczeństwie w sieci dotyczących dzieci i młodzieży.

Bezpieczny_Internet..pdf


27.04.2020  r.

Dzień dobry, zamieszczam dla Państwa informacje na temat depresji dzieci i młodzieży.

Anna_Morawska_-_Twarze_depresji.pdf

ORE_-_Zapobieganie_samobojstwom_dzieci_i_mlodziezy.pdf

Służę pomocą w rozwiązaniu sytuacji problemowej, dotyczącej Państwa dziecka, a mianowicie:

  • trudności w nauce bądź niepowodzenia szkolne dziecka
  • problemy z zachowaniem dziecka (zmiany zachowania dziecka, problemy dziecka z rówieśnikami).

Życzę dobrego dnia i  służę pomocą :)


21.04.2020 r.

Dzień dobry. Zamieszczam dla Państwa krótki film pomagającym kształtować empatię u dzieci i młodzieży :) Naszym uczniom również dziś zamieściłam informację jak mogą sami próbować rozwijać tę cechę, a Państwo jako rodzice możecie dzieciom w tym pomóc.  Pozdrawiam ciepło, życzę miło wspólnie spędzonego czasu  :)

https://www.youtube.com/watch?v=pgd6NAmZ5FI


20.04.2020 r.

Dzień dobry.  Zamieszczam dla Państwa link do bezpłatnego szkolenia organizowanego przez Akademię Wychowania:)

https://metodywychowawcze.pl/


17.04.2020 r.

Dzień dobry. Zamieszczam dla Państwa link do ciekawego artykółu na temat stresu u dzieci i młodzieży:

https://streskiler.pl/jak-rozpoznac-objawy-stresu-u-dzieci-i-mlodziezy/

Przypominam jednocześnie o możliwości kontaktu telefonicznego, mailowego w przypadku wszelkich trudności związanych  obecną sytuacją szkolną.


08.04.2020 r.

Życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.


07.04.2020 r.

Dzień dobry, zamieszczam dla Państawa zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące obcecnej sytuacji, które opracowali pracownicy Poradnii Psychologiczno -Pedagogicznej w Końskich :

rozmowy-z-dziecmi-na-trudne-tematy-1585226045.pdf

jak-radzic-sobie-ze-stresem-podczas-epidemii-1585223534.pdf

jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-koronawirusie-1584954294.pdf

jak-pomoc-dzieciom-radzic-sobie-ze-stresem-podczas-epidemii-1584474696.pdf

Pozdrawiam:)


06.04.2020 r.

Dzień dobry. Zamieszczam Państwu link do publikacji eksperckich ( porady, artykuły, opis postępowania oraz materiały do pobrania) dotyczących uważnego rodzicielstwa, oraz inne artykuły do poczytania. Pozdrawiam i przypominam o możliwości kontaktu telefonicznego, mailowego w razie pytań, trudności i wszelkich wątpliwści.

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jestesmy-uwazni-byc-rodzicem-tu-i-teraz

UWAZ__NOS__C_______CZYLI_O_TYM__JAK_BYC___TU_I_TERAZ.pdf

Jak_nie_poddac_sie_zniecheceniu_pomimo_trudnosci.pdf

https://dziecisawazne.pl/mozg-na-tak-czyli-jak-dbac-o-rownowage-psychiczna-dziecka/

02.04.2020 r.

https://kosmosdladoroslych.pl/relacje/masz-prawo-nie-ogarniac/?fbclid=IwAR0dmh0vSQ28YGwq4iCr1qBIhiIwBSYQ5m0GNjj0BXktFsgjI81pkGtUz0c

http://medycynaholistyczna.com.pl/2020/03/13/wychowanie-w-kwarantannie/?fbclid=IwAR1tLr5WhaaVv1wftJIcsTqAr-jqCM9xRNC82VtN57gqW1vyykjn2w73vdw

31.03.2020 r.

27.03.2020 r.

https://fdds.pl/baza_wiedzy/bezpieczenstwo-dziecka-wsi/

26.03.2020 r.

Cyberprzemoc-1.ppt

Koronawirus.-1_dla_rodzicow.pdf

https://fdds.pl/oferta/kontrola-rodzicielska/

https://fdds.pl/oferta/domowe-zasady-ekranowe/

25.03.2020 r.

Dzień dobry. Drodzy Państwo, w związku z czasem izolacji, który nie jest dla nas wszystkich łatwy, poniżej zamieszczam numer telefonu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Konsultanci dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00. W przypadku pytań, problemów i innych informacji podaję również swój adres mailowy: pedagog.sp.gowarczow@interia.pl oraz numer telefonu: 502-296-477 dostępny w godzinch od 10.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. Pozdrawiam.

https://rodzice.fdds.pl/wiedza/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-o-niepokojacej-sytuacji-zwiazanej-z-koronawirusem/

16-25.03.2020 r.

Polecam ciekawe materiały ( szkolenie, ebooki) dla rodziców ze strony http://www.myslepozytywnie.pl

Trochę informacji dla Państwa o  koronawirusie:

Jak wspirać dziecko w okresie pandemii koronawirusa?: https://psychoterapia.plus/jak-wspierac-dzieci-w-okresie-pandemii-koronawirusa/?fbclid=IwAR23VWjnm8OdoKzrJeV-tC0uTUIkXToYd4xGhqEuA4h-soiaQZOGTcJtozs

chron-dziecko-w-sieci.pdf

http://rodzicemjestem.pl/2019/07/16/emocjonalna-pogoda-i-sygnalizator-emocji-pomoce-w-wyrazaniu-emocji/

Materiały edukacyjne dla najmłodszychhttps://miastodzieci.pl/czytelnia/materialy-edukacyjne-do-pobrania-dla-mlodszych-dzieci/

Jak-zorganizowac-dzieciom-warunki-do-nauki-w-domu.doc

Sygnalizator-emocji-1.pdf, Emocjonalna-pogoda.pdf

Zostań znajomym swojego dziecka:  https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html?fbclid=IwAR1vTv4zNmXkGqeX7TE6aax3trIsM22qRQtg9hza0oa1pD4YURbrLPWYO1c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • 48 672 40 87

Galeria zdjęć