Kochani, doszły mnie słuchy że jest problem z przesyłaniem wiadomości na e-mail, proszę zwrócić uwage bo w moim adresie jest zero (0), a w tej czcionce wygląda to jak o.
25.06.2020
Temat: Astronomia z komputerem.
Proszę spróbować po przeczytaniu tematu wykonać zadania 1-3.
04.06.2020
Temat: Liternet.
Czym jest inernet, dobrze wiesz. ale liternet? To pojęcie powstałe połączenia dwóch słów: literatura i internet. Oznacza ono literarurę w sieci, a więc zarówno książki drukowane, które zyskały formę cyfrową, jak i ksiązki od początku publikowane w postaci cyfrowej, które mogłyby zostać wydane drukiem.
LEKTURY W INTERNECIE
Gdzie szukać w sieci literatury w forme cyfrowej? Jednym z tych miejsc jest biblioteka internetowa Wolne Lektury (http://wolnelektury.pl). W tym miejscu zgromadzono lektury szkolne oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej, które są dostepne w domenie publicznej lub udostępnione na licencji Creative Commons. Czym jest domena publiczna? To utworów, które można rozpowszechniać i publikować bezpłatnie bez naruszania praw autorskich.
Książki w tej e-bibliotece są oferowane m.in. w następujacych formatach:
21-28.05.2020
Temat: Kodowanie liter.
Ostatnio kodowaliśmy liczby, dziś spróbujemy zakodować litery. Litery można kodowac za pomocą liczb, trzeba się tylko umówić, jakie liczby im przypisać. Taka umowa istnieje i jest nazywana kodem ASCII ( czytaj aski ). Wykorzystuje się ją do kodowania znaków w komputerze. Jak można uzyskać liczby odpowiadające kolejnym literom alfabetu według tej umowy? Pomoże ci w tym arkusz kalkulacyjny.
W komórce A1 wpisz wielką litere A, w komórce A2 literę B itd.
W komórce B1 wstaw funkcję KOD dla odpowiadajacej jej litery w komórce A1 ( =KOD(A1) ), a następnie skopiuj dla kolejnych liter. Kolejne wielkie litery alfabetu mają numery kodowe od 65 (A) do 90 (Z)
W ten sposób poznamy kody tylko wielkich liter alfabetu, bez polskich znaków niestety. Mam film który, pokazuje jak znaleźć pozostałe znaki i literki film
Wasze zadanie z dzisiejszej lekcji proszę zakodować i przesłać nastepujące zdanie : Nazywam się ( tu wpisujecie imię i nazwisko) i bardzo lubię informatykę. To bedzie juz chyba ostatnia praca na ocenę, więc jeśli komuś zależy, to proszę sie wykazać. Powodzenia.
07-14.05.2020
Temat: Liczby z kresek, kreski z liczb.
Temat na dwie lekcje. Jednym z zastosowań techniki komputerowej są kasy fiskalne wyposażone w czytnik kodu paskowego
(kreskowego). Podczas tej lekcji zrozumiecie istote pracy czytnika kodu paskowego i poznacie najprostrzą formę kodowania- zamianę rozwinięcia dwójkowego liczby na układ pasków. Działanie kasy: Urządzenie w ręku kasjerki lub okienko zawiera czytnik kodu paskowego (kreskowego), którym oznaczane są towary. Czytnik „widzi” kod (zestaw czarnych i białych pasków), a komputer umieszczony w kasie zamienia ten kod na liczbę (numer towaru). Ten sam komputer odnajduje numer w zestawieniu towarów i podaje opis towaru. Kod kreskowy widoczny na towarach w sklepie ma najczęściej 13 cyfr (standard EAN-13) – 12 z nich stanowi numer produktu, a 13. oznacza ostatnią cyfrę sumy kontrolnej. Pierwsze trzy cyfry informują o kraju, w którym działa firma wytwarzająca dany produkt (dla Polski te cyfry to 590). Obejrzyjmy film film
ODCZYTYWANIE ZAKODOWANEJ LICZBY Istotną częścią przygotowania kodu paskowego jest ustalenie sposobu kodowania. Będziesz wykorzystywać osiem pasków z przypisanymi im liczbami – jak na rysunku poniżej.
Zauważ, że pierwsza liczba z prawej to 1, a każda następna jest dwa razy większa od poprzedniej. Zaczernienie paska pod liczbą oznacza, że wybrano tę liczbę. Jeśli zatem czarnych jest kilka pasków, to znaczy, że zakodowana liczba stanowi sumę wszystkich liczb nad czarnymi paskami.
ZADANIE 1. Narysuj kody paskowe liczb 127 , 128, 132, 133 , 51, 200. ( czyli tak jak u góry jest zaznaczone dla 13)
CZARNY 1 – BIAŁY 0 Dlaczego do tworzenia kodu używa się białych i czarnych pasków. Ze względu na łatwość odczytu i „odporność” na błędy. Czarne paski pochłaniają padające na nie światło (prawie wcale go nie odbijają), a białe paski odwrotnie – nie pochłaniają światła (bardzo dobrze je odbijają). To dwa całkowicie przeciwne stany, zupełnie jak 1 i 0. Przyjmij, że 1 to czarny pasek, natomiast 0 – biały.
ZADANIE 2 Ustal, jakie liczby zakodowano na poniższych rysunkach.
ZADANIE 3 Zapisz trzy kody kreskowe z tej lekcji za pomocą zer i jedynek, przy czym zera z lewej strony pomiń.
Zapis kodowy liczby, w którym używa się tylko cyfr 0 i 1, nazywa się układem dwójkowym lub binarnym. Więcej na temat tego systemu liczbowego, powszechnie używanego w elektronice cyfrowej, dowiesz się w klasie 7.
Wszystkie trzy zadania są kochani do zrobienia na ocenę, musicie rozwiązać je na kartce i przesłać mi na Messenger lub pocztę do 14 maja 2020r.
30.04.2020
Temat: Poprawa sprawdzianu.
Podaj formułę jaką trzeba wprowadzić aby dodać siebie zawartość komórki A6 i B8 - =SUMA(A6;B8)
23.04.2020
Temat: Microsoft Office Exel- teoretyczny sprawdzian wiadomości.
Tak jak zapowiedziałam wam tydzień temu, dziś napiszecie sprawdzian. dokładnie od 10.00 bedzie aktywny link do sprawdzianu, Bardzo proszę o wykonanie sprawdzianu w godzinach 10.00-11.00, jeśli ktoś w tym czasie ma zaplanowane coś innego, ma problem ze sprzętem lub jakikolwiek inny problem i nie bedzie mógł napisać, prosze o kontakt, postaramy się wspólnie coś zaradzić. Jeśli ktoś nie przystąpi do sprawdzianu i nie odezwie się do mnie z jakiego powodu nie napisał, niestety otrzyma ocene niedostateczną. https://tiny.pl/7xkz4
16.04.2020
Temat: Microsoft Office Exel.
Proszę o zapoznanie się z filmami i przećwiczenie, za tydzień spróbujemy napisać sprawdzian z Exel.
Podstawowe_dzialania_arytmetyczne.mp4
Autowypelnianie_serii_liczbowych.mp4
02.04.2020
Temat: Ćwiczenia z Microsoft Office Exel.
Prosze o zapoznanie się z filmami i przećwiczenie
Arkusz_kalkulacyjny_-_adresowanie_komorek-1.mp4
Excel_i_Calc._Wstawianie_i_usuwanie_wierszy_i_kolumn.mp4
26.03.2020
Temat: Ćwiczenia w arkuszu kalkulacyjnym.
Bardzo proszę o zapoznanie się z filem Budowa_arkusza_kalkulacyjnego(1).mp4.
To zadanie na dzisiaj, na kolejnych lekcjach będziemy zagłębiać się w tym temacie i ćwiczyć. Pozdrawiam serdecznie do zobaczenia za tydzień.