Menu

Lorem Ipsum

Monika Konewka

technika 6a

Kochani, doszły mnie słuchy że jest problem z przesyłaniem wiadomości na e-mail, proszę zwrócić uwage bo w moim adresie jest zero (0), a w tej czcionce wygląda to jak o.

09-23.06.2020 (wtorek)

Temat: Nowoczesne urządzenia w domu. Urządzenia grzewcze.

Witam, to już ostayni temat jaki uda nam się zrealizować na zajęciach techniki. Chciałabym, abyśvie zapoznali się z prezentacją, a następie zrobili zadania z podrecznika 6.3 i 7.1. Życzę powodzenia, pod koniec tygodnia lub na początku przyszłego będę pisać do każdego w sprawie oceny końcoworocznej, czy jest taka jak była podana w przewidywanych czy udało wam się może coś więcej osiągnąć . prezentacja

 

02.06.2020 (wtorek)

Temat: Bezpieczne korzystanie z urządzeń technicznych.

Dzisiejsza lekcja jest bardzo, bardzo ważna ponieważ urządzenia techniczne nie tylko ułatwiają nam pracę, ale stwarzaja duże zagrożenia, jeśli nie posługujemy się nimi zgodnie z instrukcją. Proszę dziś zapiasć w zeszycie temat, znaleźć go w podręczniku. Jako notatkę proszę przepisać to siedem zasad z ramki i wykonać zadanie 5.1. Czekam na zdjęcia.

 

19.05 -26.05.2020 (wtorek)

Temat: Regulacje stosowane w urządzeniach technicznych.

Zapisujemy w zeszycie temat i nastepującą notatkę:

Coraz częściej dążymy do zastępowania pracy człowieka - pracą urządzeń, które bardzo często wymagają od nas tylko włączenia lub ewentualnie wyłączenia. Nazywamy je automatami, są wyposażone w czujniki i regulatory. Takim regulatorem jest np. termostat - czyli urządzenie utrzymujące zadaną temperatutę poprzez aktywne działanie.Taki termostat wystepuje w żelazku, pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury urządzenia. Rolę termostatu w żelazku odgrywa bimetal. Jest to metal, który składa się z dwóch rodzajów matali: 1 ma bardzo niską temperaturę topnienia, 2 zaś ma wyższą i wolno się nagrzewa. Stosuję się go w żelazkach i lodówkach. Gdy żelazko się nagrzeje, bimetal jest ugięty i wtedy żelazko samoczynnie się wyłącza ( lampka na żelazku gaśnie) i wtedy bimetal się prostuje.

DLA CHĘTNYCH!!!

Chętne osoby na dodatkową ocenę mogą wykonać projekt: Sygnalizator niebezpieczeństwa - opisany w naszym podręczniku i przesłąć mi  wasze zdjęcie z projektem. Macie na to dwa tygodnie. Zdjęcie zeszytu z notatką przesyłają wszyscy, za te notatki na koniec dostaniecie ocenę z aktywności. 

 

12.05.2020 (wtorek)

Temat: Schematy blokowe urządzeń technicznych.

Zaczynamy od zapisania tematu lekcji i definicji:

Schemat blokowy - rysunek stosowany do przedstawienia budowy urządzeń, będący połączeniem technicznego przedstawienia rysunku technicznego  z prostotą  schematów blokowych. Urządzenie dzieli się na bloki, czyli części odpowiadające za dane działania. Z ogólnego schematu poglądowego można wydzielić blok napędowy, przekładnie, zespól roboczy i inne. W urządzeniach elektrycznych, w których mozna regulować pracę podzespołów przez zmianę prędkości  obrotowej silnika, znajduje sie jeszcze jeden element - regulacja.

Blok napędowy to silnik w urządzeniu elektrycznym, a w rządzeniu mechanicznym to może byc np korba służąca do kręcenia.

Przekładnia to mechanizm służący do przeniesienia ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) z jednoczesną zmianą parametrów ruchu, czyli  prędkości i siły.

Zespół roboczy to część urządzenia odpowiadająca za jego funkcjonalność np. w mikserze to mieszadła, w malakserze noże tnące.

Teraz otwieramy podręczniki na dzisiejszym temacie i próbujemy wykonac zadania 3.1 i 3.3. Przesylamy zdjęcie dzisiejszej lekcji.

 

28.04- 05.05.2020 (wtorek)

Temat: Budowa urządzeń technicznych.

notatka.docx

Proszę przepisać lub wydrukować i wkleić do zeszytu notatkę, a następnia przesłąć zdjęcie wykonanego zadania, macie na to dwa tygodnie, Pozdrawiam.

 

21.04.2020 (wtorek)

Temat: Klasyfikacja urządzeń technicznych.

Dzisiaj chciałabym, abyście na początek obejrzeli prezentację prezentacja.

Szukamy w naszym podręczniku tego tematu, czytamy krótką notatkę, a następnie wzeszycie zapisujemy temat lekcji i wykonujemy zadanie 1.1. ( ZDJĘCIE WYKONANEGO ZADANIA PROSZĘ PESŁAĆ DO KOŃCA TYGODNIA)

07.04.2020 (wtorek)

Temat: Kultywujemy świąteczne tradycje.

Witam was bardzo serdecznie, chciałabym, abyśmy dzisiaj troszeczkę zostawili nasz podręcznik i zastanowili się nad tradycjami i ozdobami wielkanocnymi. Dla chętnych proponuje wykonanie włąsnoręcznie ozdoby wielkanocnej, wszyscy, którzy do Wielkiego Piątku, do 10 kwietnia prześlą mi swoje zdjęcie z ozdobą zostaną nagrodzeni dodatkową ocena z przedmiotu( WARUNEK - na tym zdjęciu musicie być widoczni wy i ozdoba).

 

31.03.2020 (wtorek)

Temat: Projekt - Sposoby zmniejszania oplat domowych.

Witam was bardzo serdecznie, chciałabym abyście dzisiaj zajeli się projektem, który jest w naszym podręczniku około 200 strony. Tam jest napisane, że projekt ma być realizowany w grupach, niestety w czasach w jakich sie znaliźliśmy musimy poradzić sobie indywidualnie, każdy sam. Macie przygotować prezentację na temat zmniejszenia opłat domowych, może to być referat w wordzie lub napisany odręcznie, może to być również prezentacja multimedialna. Wszystko zależy od waszej wyobraźni.

Prace musicie mi odesłać w ciągu tygodnia ( do przyszłej lekcji) na adres e-mail lub na mesenger. Prace będa ocenione każdy dostanie odpowiedź z uzasadnieniem oceny. Pozdrawiam was bardzo serdecznie, do zobaczenia, w razie jakichkolwiek wątpliwości czekam na wasze pytania.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • 48 672 40 87

Galeria zdjęć