Menu

Lorem Ipsum

Alicja Dziuba

Zajęcia świetlicowe

 

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem? 15.06.2020r.

 

Skutki przewlekłego stresu:

 

Obawy a rzeczywistość po:

Sposób na stres – jak pozbyć się stresu?

Poznaj skuteczne metody opanowywania wysokiego i długotrwałego stresu.

  • oddech – gdy się mocno stresujesz, staraj się skupić uwagę na swoim oddechu, koncentruj się na wdechu i wydechu, staraj się, aby oddech stał się unormowany i powolny
  • wzrok – w sytuacji stresowej, gdy zapanowałeś już nad swoim oddechem, staraj się zauważać to, co jest dookoła ciebie, zwracaj uwagę na szczegóły otoczenia, przeniesienie uwagi z tego, co czujesz na to, co widzisz, łagodzi stres  
  • rozmowa – w sytuacji stresowej może to być trudne, ale staraj się otworzyć i porozmawiaj o czymś z ludźmi, którzy są w pobliżu ciebie, których np. też czeka egzamin; rozmawiaj o czymkolwiek, treść nie ma aż tak dużego znaczenia; rozmowa rozładowuje napięcie, redukuje stres, może stać się pozytywnym doświadczeniem emocjonalnym redukującym stres i początkiem nowej znajomości

 

 

 

 

Światowy Dzień Oceanów – dbamy o przyrodę.     08.06.2020r.

 

Bogactwa i zagrożenia światowego Wszechoceanu

Są jak dobrzy nieznajomi sąsiedzi, których widujemy co prawda często, ale nie mówimy w żadnym wspólnym języku.

Mimo, że oceany zajmują większą część powierzchni Ziemi i zamieszkuje je ponad 90 % stworzeń całej planety, są wciąż mało zbadane i dla człowieka pozostają w znakomitej większości zagadką.

Wielkie ciemne odmęty, w których życie toczy się własnym trybem.

Co roku 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, żeby przypomnieć sobie, że oceany – które wraz z atmosferą regulują klimat, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, stanowią źródło żywności i wielu surowców – są jak olbrzymi, skomplikowany i kruchy organizm, który należy pielęgnować.

 

Dzień Dziecka- tradycja i historia!   02.06.2020r.

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

 

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. 

Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka wcale nie jest obchodzony 1 czerwca. Przykładowo we Francji obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii oddzielnie obchodzą swoje święto dziewczynki (3 marca) i chłopcy (5 maja). W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci.

 

 

 

Dzień Matki – jak podziękować……       25.05.2020r.

Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Prezenty niematerialne. Jednym z najwspanialszych prezentów, który możemy dać bliskiej osobie jest wspólnie spędzony czas, uwaga i rozmowa.

  •   podaruj mamie bilet na wspólne wyjście do teatru, kina, na koncert albo na uroczystą kolację w restauracji;
  •   urządźcie sobie wspólną sesję fotograficzną;
  •   zabierz mamę na rower, na basen, na spacer do parku, ogrodu botanicznego albo od muzeum;
  •   zabierz mamę na sentymentalną wycieczkę do miejsca, które często wspomina;
  •   ugotuj specjalnie dla mamy uroczysty obiad lub kolację i miło spędźcie razem czas;
  •   odnajdź stare zdjęcia i zorganizuj wspólne oglądanie i wspominanie;
  •   kup kwiaty na balkon lub do ogródka i wspólnie je posadźcie.

Prezenty własnoręcznie zrobione, to jest coś co mogą zrobić tylko przedszkolaki i dzieci z podstawówki. Mamy też parę pomysłów dla dorosłych dzieci. Wybierzcie coś z listy poniżej uwzględniając swoje zdolności i umiejętności.

  •   wypisz na ozdobnej kartce co najmniej 10 powodów dla których cieszysz się, że twoja mama jest twoją mamą;
  •   zrób i podaruj mamie listę najwspanialszych chwil z nią związanych;
  •   zastanów się, co najbardziej lubisz robić z mamą, jaka jest twoja mama;
  •   zrób sobie zdjęcia z napisanymi na kartce życzeniami i komplementami dla mamy;
  •   znajdź zdjęcie mamy, naklej je na większym arkuszu brystolu, a wokół napisz słowa, które opisują twoją mamę, możesz pracę włożyć w ramkę;
  •   zrób komplementownik;
  •   upiecz dla mamy jej ulubione ciasto, wetknij w nie zrobione z wykałaczek i papieru chorągiewki z życzeniami/komplementami;
  •   znajdź ładny słoik, ozdób go, a do środka włóż zapisane na małych kolorowych karteczkach życzenia, wspomnienia, komplementy. Karteczki poskładaj, pozwijaj w ruloniki lub wytnij w kształt serduszek lub kwiatków;
  •   zrób laurkę – odrysuj na papierze swoją dłoń, wytnij ją. Następnie z kolorowego papieru wytnij łodygi kwiatów, podłużne liście i kwiaty. Przyklej wszystko na kartkę papieru, w taki sposób by dłoń trzymała bukiet;
  •   zrób kartkę gazetową – wyszukaj w gazetach słów opisujących twoją mamę, rzeczy z nią związane, pozytywne uczucia, wytnij napisy, a następnie naklej na kolorową kartkę brystolu, możesz całość ozdobić wyciętymi z gazet obrazkami.

 

Filmiki pokazujące jak sami możecie przygotować drobne upominki na Dzień Matki:

https://www.youtube.com/watch?v=fGMzNV6rVIU

https://www.youtube.com/watch?v=zoIhVFHyuUE

 

 

Dzień z ksiażką? Zalety czytania książek i nie tylko….. 18.05.2020r.

Co daje czytanie książek?

  • Akcelerator doświadczenia. Średnio przeczytanie książki zajmuje od 10 do 20 godzin. W tak krótkim czasie zapoznajesz się z doświadczeniem innej osoby, której zebranie go zajęło lata. W jeden dzień jesteś w stanie nabyć wiedzę bez ponoszenia ryzyka ani wysiłku.

 

  • Wyobraźnia. Książka nie jest jak telewizja która narzuca Ci jak widzieć. W książkach nie ma półgodzinnych seansów reklam. Czytając Twoja wyobraźnia robi co chce. W każdej chwili możesz się zatrzymać i przeczytać coś jeszcze raz.

 

 

 

  • Wiedza. Po przeczytaniu książki na jeden temat od razu wiesz o tym więcej, niż 90% ludzi których znasz. Spróbuj kogoś zapytać co to dokładnie jest FED, system rezerwy cząstkowej czy jak to się dzieje, że samolot unosi się w powietrzu. Niewielu będzie wiedzieć. Czytaj o tym przez rok i jesteś prawie ekspertem.
  • Wyobraź sobie, że spotykasz kogoś, kto przeczytał 1000 książek w swoim życiu. O ile jest do przodu w porównaniu do reszty ludzi?

 

  • Cierpliwość. Codziennie patrzysz na 500 reklam.  Jesteśmy bombardowani z każdej strony śmieciami (TV, media społecznościowe).

 

  • Są książki o wszystkim. Na każdy możliwy temat. Są łatwiej dostępne niż kiedykolwiek w historii. Kiedyś książka była warta tyle, co cała wieś.

 

 

 

 

Co możesz zrobić kiedy się nudzisz? 11.05.2020r.

Zachęcam Was serdecznie do obejrzenia krótkiego filmiku przedstawiającego co możesz zrobić kiedy się nudzisz?

Może coś Was zainteresuje/zainspiruje? Kto wie?

https://www.youtube.com/watch?v=DT16NxS70jk

 

 

 

Sport to zdrowie. Korzyści wynikające z uprawiania sportów. 04.05.2020r.

Jakie korzyści może nam przynieść sport?

Jedną z podstawowych korzyści, jaką daje nam sport, jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Aktywność fizyczna:

 

  • powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi,
  •  reguluje przemianę materii,
  • obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
  • obniża ciśnienie krwi,
  •  zapobiega osteoporozie,
  • wzmacnia system immunologiczny.

Dodatkową korzyścią z podejmowania aktywności fizycznej jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Podczas ćwiczeń nasila się szybkość spalania kalorii, co wpływa na redukcję tłuszczu i trwałe osiągnięcie idealnej sylwetki.

 

Kolejną istotną korzyścią wynikającą z uprawiania sportu jest poprawa nastroju, ponieważ:

 

  •   poprzez ruch polepsza się nasza wydajność umysłowa, czyli zwiększa się zdolność zapamiętywania;
  •  regularne ćwiczenia obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju - dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń wydziela się serotonina odpowiedzialna za poczucie szczęścia;
  •    sport daje poczucie satysfakcji, przez co wzrasta nasza samoocena;
  • poprzez ruch rozładowujemy negatywne emocje.

Jeśli to dla Ciebie ważne, znajdziesz sposób,

 jeśli nie, znajdziesz wymówkę!

 

 

Konstytucja 3 Maja            27.04.2020r.

Już niedługo będziemy obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja  dlatego dziś chciałabym przybliżyć Wam kilka najważniejszych wiadomości dotyczących tej uroczystości.

Konstytucja 3 maja, oficjalnie Ustawa rządowa,

pierwsza w Europie, druga w świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawa zasadnicza, uchwalona w atmosferze zamachu stanu 3 V 1791 przez Sejm Czteroletni; jej projekt powstał dzięki współdziałaniu od końca 1790 Stanisława Augusta Poniatowskiego ze stronnictwem patriotycznym, skupiającym znaczną liczbę posłów na sejm; ze stronnictwem była związana część dawnej antykrólewskiej opozycji magnackiej, kierownictwo sejmu (marszałek S. Małachowski) oraz H. Kołłątaj uchodzący za przywódcę obozu radykalnego. Konstytucja była zatem dziełem głównie króla, I. Potockiego, S. Piattolego i H. Kołłątaja. Ustawę z 3 maja poprzedziły 2 ustawy z tegoż roku, uznane za integralną część Konstytucji: z 24 III, o reorganizacji sejmików, i z 18 IV, o sprawach mieszczan i ustroju miast. Konstytucja pozostawiła ustrój stanowy, osłabiła pozycję magnaterii; usunięto z sejmików szlachtę gołotę; feudalny cenzus szlacheckiego urodzenia został ograniczony w prawie wyborczym przez dodanie burżuazyjnego cenzusu — posiadania. Mieszczaństwu umożliwiono nobilitację, m.in. z tytułu nabycia majątków ziemskich i zasług dla kraju; ogółowi mieszczan w miastach królewskich, ogłoszonych jako „wolne”, zapewniono wolności osobiste, prawo sprawowania urzędów i in.; potwierdzono opiekę władzy państwowej nad Żydami. Najmniej zmian wprowadzono w położeniu chłopów, utrzymano poddaństwo, wolność osobistą otrzymali tylko przybysze z zagranicy; na ogół chłopów rozciągnięto „opiekę prawa i rządu krajowego”. Konstytucja zniosła podział na Koronę i Litwę; naczelnym organem władzy pozostał sejm, któremu zapewniono pełnię władzy ustawodawczej, prawo stanowienia budżetu i podatków, daleko idącą kontrolę rządu; miał być złożony z 204 posłów, wybieranych na sejmikach przez szlachtę posesjonatów, oraz 24 tzw. plenipotentów miast, z ograniczonym głosem doradczym; zmniejszono rolę senatu; zniesiono liberum veto i zakazano konfederacji. Wprowadzono zasadę dziedziczenia tronu (w saskiej dynastii Wettinów) i osobistej odpowiedzialności monarchy. Wzmocnieniu uległ rząd (z królem jako przewodniczącym Straży Praw na czele) oraz administracja; akty królewskie wymagały podpisu jednego z ministrów; ministrowie mieli odpowiadać za naruszenie prawa przed sądem sejmowym, a za kierunek polityki rządu — przed królem i sejmem; pod zwierzchnictwem króla i Straży Praw pozostawały komisje wielkie (ministerstwa): edukacji, policji, skarbu i wojska; zarząd krajem powierzono w terenie komisjom porządkowym cywilno-wojskowym. Konstytucja poczyniła też pewne zmiany w sądownictwie szlacheckim i miejskim. W zamierzeniu części jej twórców stanowiła punkt wyjścia dalszych przemian ekonomiczno-społecznych i politycznych. Obalona w połowie 1792 wskutek działalności konfederacji targowickiej i przegranej wojny z Rosją.

A teraz film:

https://www.youtube.com/watch?v=wCsmTBkxy5I

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejsca które warto zobaczyć w Polsce -20.04.2020r.

Odsyłam  Was  dziś do artykułu o ciekawych miejscach w Polsce:

https://www.wakacyjnyklimat.pl/100-najpiekniejszych-miejsc-w-polsce/

 

 

Rodzaje inteligencji - 15.04.2020r

Inteligencja emocjonalna, intrapersonalna i inne rodzaje; Co ma wspólnego mądrość z inteligencją?

Odsyłam Was do ciekawego artykułu na ten temat.

Co więcej jest też filmik smiley także nie będziecie się nudzić.

https://lepsza-pamiec.pl/inteligencja-rodzaje-mierzenie-i-poprawa-iq/

 

 

Jak się uczyć żeby się nauczyć? 06.04.2020r

W ła snie dobre pytanie - Jak się uczyć żeby się nauczyć :)

To pytanie trapi pewnie wielu z Was dlatego odsyłam ciekawskich do filmiku w którym są ciekawe wskazówki jak się uczyć efektywnie:

https://www.youtube.com/watch?v=gf9OKC6G2Mc

 

 Gry online -  30.03.2020r.

Podsyłam wszystki chetnym uczniom linki do stron z grami logicznymi.

Wytęż swoje komówki w grach logicznych.

Znejdziesz tutaj gry na spostrzegawczość, zabawy słowne, liczbowe.

Zachęcam:

https://www.gry.pl/gry/logiczne

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowarczowie
    ul. Szkolna 52
    26 - 225 Gowarczów
  • 48 672 40 87

Galeria zdjęć